Connect with us

Global

Süveyş Krizi Sona Eriyor, Dikkatler Los Angeles’ta

Published

on

Süveyş krizi çözüme kavuşuyor. ABD’nin Los Angeles ve Long Island limanlarında, geçtiğimiz hafta Süveyş Kanalı’nda meydana gelen gemi kazası ardından olduğu gibi yaşanan sıkışıklık, Amerikan şirketleri için tehdit oluşturuyor

Küresel ticarette Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına sebep olan geminin yarattığı malum kriz çözüm yoluna girerken, dikkatler şimdi de ABD’nin Los Angeles limanındaki uzun bekleme sürelerine çevrildi.

San Pedro körfezinde gemi trafiğini teftiş eden görevliler, Pazar gününden beri Los Angeles ve Long Beach, California’daki limanlarda 26 konteyner gemisi yük boşaltmak için beklediğini belirtti. Geçtiğimiz hafta 20 gemi beklemedeydi. 3 gün içinde de 14 geminin daha limana ulaşıp sıraya girmesi öngörülüyor.

Los Angeles limanından gelen bilgiye göre limana yanaşmak için tahmini bekleme süresi 7.7 gündü. Bu hafta ise 7.9 güne yükseldi. Şubat ayında bekleme süresi ortalama 8 güne yükselmişti. Ekim ayının sonunda başlayan sıkışıklığın ekipman ve istihdamda azalma sebebiyle sona ermesi şimdilik zor görünüyor.

2021 yılının Ocak ve Şubat ayında toplam 2 limana 1.59 milyon adet 6 milyon konteyner gemisi yanaştı. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 29 artış anlamına gelmektedir. Mart ayı ise genelde ithalatın en sakin olduğu aylardan biri oldu.

Süveyş Kanalı‘nda 24 Mart’ta büyük konteyner gemisi, kıyıya çarparak kaza yapmış ve iki taraflı olarak trafiğin durmasına sebebiyet vererek yaklaşık 450 geminin giriş çıkışını engellemişti. Gemi bugün hareket ettirildi fakat kanalın ne zaman trafiğe açılacağı belirsiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans