Connect with us

Global

Süveyş Krizi Sona Eriyor, Dikkatler Los Angeles’ta

Published

on

Süveyş krizi çözüme kavuşuyor. ABD’nin Los Angeles ve Long Island limanlarında, geçtiğimiz hafta Süveyş Kanalı’nda meydana gelen gemi kazası ardından olduğu gibi yaşanan sıkışıklık, Amerikan şirketleri için tehdit oluşturuyor

Küresel ticarette Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına sebep olan geminin yarattığı malum kriz çözüm yoluna girerken, dikkatler şimdi de ABD’nin Los Angeles limanındaki uzun bekleme sürelerine çevrildi.

San Pedro körfezinde gemi trafiğini teftiş eden görevliler, Pazar gününden beri Los Angeles ve Long Beach, California’daki limanlarda 26 konteyner gemisi yük boşaltmak için beklediğini belirtti. Geçtiğimiz hafta 20 gemi beklemedeydi. 3 gün içinde de 14 geminin daha limana ulaşıp sıraya girmesi öngörülüyor.

Los Angeles limanından gelen bilgiye göre limana yanaşmak için tahmini bekleme süresi 7.7 gündü. Bu hafta ise 7.9 güne yükseldi. Şubat ayında bekleme süresi ortalama 8 güne yükselmişti. Ekim ayının sonunda başlayan sıkışıklığın ekipman ve istihdamda azalma sebebiyle sona ermesi şimdilik zor görünüyor.

2021 yılının Ocak ve Şubat ayında toplam 2 limana 1.59 milyon adet 6 milyon konteyner gemisi yanaştı. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 29 artış anlamına gelmektedir. Mart ayı ise genelde ithalatın en sakin olduğu aylardan biri oldu.

Süveyş Kanalı‘nda 24 Mart’ta büyük konteyner gemisi, kıyıya çarparak kaza yapmış ve iki taraflı olarak trafiğin durmasına sebebiyet vererek yaklaşık 450 geminin giriş çıkışını engellemişti. Gemi bugün hareket ettirildi fakat kanalın ne zaman trafiğe açılacağı belirsiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans