Connect with us

Global

Süveyş Krizi Sona Eriyor, Dikkatler Los Angeles’ta

Published

on

Süveyş krizi çözüme kavuşuyor. ABD’nin Los Angeles ve Long Island limanlarında, geçtiğimiz hafta Süveyş Kanalı’nda meydana gelen gemi kazası ardından olduğu gibi yaşanan sıkışıklık, Amerikan şirketleri için tehdit oluşturuyor

Küresel ticarette Süveyş Kanalı’nın tıkanmasına sebep olan geminin yarattığı malum kriz çözüm yoluna girerken, dikkatler şimdi de ABD’nin Los Angeles limanındaki uzun bekleme sürelerine çevrildi.

San Pedro körfezinde gemi trafiğini teftiş eden görevliler, Pazar gününden beri Los Angeles ve Long Beach, California’daki limanlarda 26 konteyner gemisi yük boşaltmak için beklediğini belirtti. Geçtiğimiz hafta 20 gemi beklemedeydi. 3 gün içinde de 14 geminin daha limana ulaşıp sıraya girmesi öngörülüyor.

Los Angeles limanından gelen bilgiye göre limana yanaşmak için tahmini bekleme süresi 7.7 gündü. Bu hafta ise 7.9 güne yükseldi. Şubat ayında bekleme süresi ortalama 8 güne yükselmişti. Ekim ayının sonunda başlayan sıkışıklığın ekipman ve istihdamda azalma sebebiyle sona ermesi şimdilik zor görünüyor.

2021 yılının Ocak ve Şubat ayında toplam 2 limana 1.59 milyon adet 6 milyon konteyner gemisi yanaştı. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 29 artış anlamına gelmektedir. Mart ayı ise genelde ithalatın en sakin olduğu aylardan biri oldu.

Süveyş Kanalı‘nda 24 Mart’ta büyük konteyner gemisi, kıyıya çarparak kaza yapmış ve iki taraflı olarak trafiğin durmasına sebebiyet vererek yaklaşık 450 geminin giriş çıkışını engellemişti. Gemi bugün hareket ettirildi fakat kanalın ne zaman trafiğe açılacağı belirsiz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Published

on

By

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Commerzbank Research’in bugün yayınladığı raporda spot altın fiyatının önümüzdeki haftalarda düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi. Altının onsu 1750 dolar seviyesine düşeceğini söyledi.

Altın fiyatının Fed’in attığı adımları yakından takip ettiğini belirten Commerzbank, Fed faiz indirimlerine başladığında altın fiyatının yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

Commerzbank, Fed’den ilk faiz indiriminin 2023’ün ikinci yarısında geleceğini de öngördü.

Spot altın şu sıralarda fiyatı 1775,77 dolar seviyesinde.

Continue Reading

Global

Petrol fiyatları düşüşte

Published

on

By

Petrol fiyatları düşüşte

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,1 düşerek 81,73 dolarda seyrediyor. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,2 gerileyerek 76 dolardan işlem görüyor.

Dolardaki güçlenme dolarla fiyatlanan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları dün itibarıyla başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, şirketlere tavan fiyatla petrol satışını yıl sonuna kadar yasaklamayı planladıklarını belirtti.

Pictet Varlık Yönetimi Araştırma Müdürü Jean-Pierre Durante küresel petrol talebinin gelecek yılın ilk yarısında da baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi. “Petrol piyasası kısa vadede dengeli kalmaya hazır görünüyor.” diye konuştu.

Öte yandan bugün Suudi Arabistan Asya için petrol fiyatlarında indirime gitti. Fiyatlar Mart’tan bu yana en düşül seviyeye düştü.

Continue Reading

Global

Motorine indirimi

Published

on

By

Motorine indirimi

Motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 liradan satılıyor.

Uluslararası gelişmelerden etkilenen akaryakıt fiyatlarındaki düşüş devam ediyor.

6 Aralık 2022 itibariyle motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 Türk lirasından satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 20,17 liradan satılıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans