Connect with us

Global

Allianz Aviva’nın Polonya Birimini Satın Alıyor

Published

on

Allianz Aviva Plc’nin Polonya birimini satın alacak. Avrupa’nın en büyük sigorta ve yatırım şirketi olan Allianz SE, Aviva Plc’nin Polonya birimini 2,5 milyar euroya (2,9 milyar dolar) satın alacağını belirtti.

Alman sigorta şirketi Allianz SE’nin Aviva’nın Polonya birimini 2,5 milyar euroya satın almayı onayladığını ifade etti.

İngiliz merkezli Aviva Plc. Aracılığıyla yapılan açıklamaya göre sözleşmenin yasal onaya bağımlı olduğu ve sürecin 12 ay içerisinde tamamlanmasının beklendiği kayıt edildi.

Aviva CEO’su Amanda Blanc, 2020 yılı temmuz ayında göreve gelmesinden sonra, şirketin Singapur’daki biriminin çoğunluk hissesini ortalama 2 milyar dolara satmayı onayladı. Blanc ayrıca, İtalya, Fransa ve şimdi de Polonya’daki birimlerin elden çıkarılması hususunda yol kat etti.

Blanc açıklamasında, “Ana işletme olmayan bu sekiz birimin satışı toplamda 7,5 milyar euro nakit gelir getirecek. Borç azaltma planımızda önemli yol kaydettik ve zamanla hissedarlarımıza önemli bir sermaye dönüşü gerçekleştireceğiz.” dedi.

Söz konusu anlaşmanın tamamlanmasının sonrasında Allianz’ın Polonya’nın en büyük beşinci sigorta şirketi olacağı ifade edildi. Hayat sigortası ve emekli maaşları sistemi üstüne kurulu olan Aviva’nın Polonya biriminin, ayrıca ING Groep NV ve Banco Santander SA ile bir dağıtım sözleşmesi bulunuyor.

Allianz aralık ayında, Westpac Banking Corp.’un genel sigorta birimini 552 milyon dolar ödenek karşılığında satın almayı onaylamıştı. Şirket bu ay başında, Aviva’nın İtalya’daki genel sigorta birimini 330 milyon euro karşılığında satın alımın gerçekleştiğini duyurmuştu.

Daha fazla güncel haber için; https://bugunfinans.com/category/guncel-haberler/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans