Connect with us

Global

Türk Lirası Yükselmesine Devam Ediyor

Published

on

Türk Lirası TCMB kararından sonra yükselmesine devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş kararının sonrasında hızlı değerlenme yaşayan Türk Lirası, karar sonrasındaki ilk işlem gününde düşüş yaparak başladı. Gösterimin devam eden kısmında Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazandığı görüldü.

Küresel piyasalarda tekrardan öne çıkan enflasyon kaygısı teması riskli varlıklarla beraber gelişen ülke varlıkları üstünde bir baskı yaratırken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklama sonrasındaki ilk işlem gününde gergin başladı.

Oturumun ilerleyen kısımlarında Türk Lirası’nda güçlenme kayıt edildi ve Dolar/TL kuru 7,27’in altını gösterdi.

TCMB‘nin beklentileri aşan 200 baz puanlık faiz yükselişinin sonrasında dolar/TL kuru 7,29 seviyesinin altını test ederken yeni işlem gününde kurun yukarı yönlü hareketi ile beraber ilk işlemlerde 7,35’in üzeri tespit edilmişti.
Karar sonrasında gerileyen risk primi 307 baz puandan işlem alırken, indeks tahvil faizi de yüzde 16,36 düzeyinde.

TCMB Sıkı Tavrını Koruyor

TCMB Mart toplantısında politika faizini 200 baz puan artış ile yüzde 19’a yükseltilirken güçlü sıkılaşma mesajlarını da muhafaza etti. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan yükseltilmesi yönündeydi. Karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama düzeyleri ve orta vadeli enflasyon görünümü üstündeki riskler ayrıntılı bir şekilde dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği dile getirildi.

Metinde gerektiği zaman içinde ilave parasal sıkılaşma yapılabileceği de belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans