Connect with us

Global

Türk Lirası Yükselmesine Devam Ediyor

Published

on

Türk Lirası TCMB kararından sonra yükselmesine devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş kararının sonrasında hızlı değerlenme yaşayan Türk Lirası, karar sonrasındaki ilk işlem gününde düşüş yaparak başladı. Gösterimin devam eden kısmında Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazandığı görüldü.

Küresel piyasalarda tekrardan öne çıkan enflasyon kaygısı teması riskli varlıklarla beraber gelişen ülke varlıkları üstünde bir baskı yaratırken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklama sonrasındaki ilk işlem gününde gergin başladı.

Oturumun ilerleyen kısımlarında Türk Lirası’nda güçlenme kayıt edildi ve Dolar/TL kuru 7,27’in altını gösterdi.

TCMB‘nin beklentileri aşan 200 baz puanlık faiz yükselişinin sonrasında dolar/TL kuru 7,29 seviyesinin altını test ederken yeni işlem gününde kurun yukarı yönlü hareketi ile beraber ilk işlemlerde 7,35’in üzeri tespit edilmişti.
Karar sonrasında gerileyen risk primi 307 baz puandan işlem alırken, indeks tahvil faizi de yüzde 16,36 düzeyinde.

TCMB Sıkı Tavrını Koruyor

TCMB Mart toplantısında politika faizini 200 baz puan artış ile yüzde 19’a yükseltilirken güçlü sıkılaşma mesajlarını da muhafaza etti. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan yükseltilmesi yönündeydi. Karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama düzeyleri ve orta vadeli enflasyon görünümü üstündeki riskler ayrıntılı bir şekilde dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği dile getirildi.

Metinde gerektiği zaman içinde ilave parasal sıkılaşma yapılabileceği de belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

Global

Emtialarda yeni rekor

Published

on

By

FED’in bu sene faiz indirimine start vereceğini beklentisi ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasının yarattığı jeopolitik risk ile altın tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Asya işlemlerinde ons altın yüzde 1,1’e yükseliş kaydetti ve 2.440 dolar ile yeni rekora ulaştı.

Sydney merkezli ABC Refinary’nde kurumsal piyasalar küresel başkanı olan Nicholas Frappell, İran kaynaklı haber akışlarına dikkat çekerek, “Asya’daki düşük likidite seviyeleri göz önüne alındığında yatırımcılar muhtemelen pozisyonlarını azaltmak konusunda isteksizler” yorumunu yaptı.

Comex vadelileri de cuma günü hedge fonlarının iyimser altın pozisyonlarının üç haftanın zirvesine çıktığını göstermişti. Öte yandan kısıtlı arz beklentisiyle son aylarda yükselen bakır fiyatları da yeni zirvesine ulaştı.

LME vadeli piyasasında bakır yüzde 4,1’e kadar yükseldi ve 11.104,5 dolar ile rekor kırdı.

Comex Borsasında yaşanan açığa satışlar ABD’ye bakır sevkiyatını hızlandırırken Jinrui Futures Analisti Gong Ming’e göre bu durum diğer bölgelerdeki bakır arzını sıkılaştırıyor.

Gong Ming “İhracattaki artışla birlikte Çin bakır piyasasında envanterin azalmasını görebiliriz değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading

Global

ECB üyesinden faiz indirimi uyarısı

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel haziran ve temmuz aylarında üst üste faiz indirimi yapılması beklentisine karşı uyarıda bulundu.

Nikkei gazetesinde açıklama yapan Schnabel “Mevcut veriye göre temmuzda faiz indirimi gerekli gözükmüyor. Veriyi dikkatlice incelemeliyiz çünkü burada erken gevşeme riski var” dedi.

Schnabel’in destek verdiği haziranda faiz indirimi kararını almasına kesin gözle bakılan ECB’de faizlerin ne kadar hızlı aşağı çekileceği konusu tartışılıyor. Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 2’ye doğru çekilmeye başladıysa da ECB üyeleri ücret artışlarının hızlı ilerlemesi ve Orta Doğu gibi jeopolitik gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı belirsizlikten çekiniyor.

Piyasalarda ise halen bu yıl için her biri çeyrek puanlık üç faiz indirimi fiyatlanıyor. Enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu kaydeden Schnabel “Temkinli bir yaklaşım belirlemeliyiz. Eğilimi görmek için kendimize yeterli zaman vermeliyiz. Belirli bir faiz patikası sözü veremeyiz” diye konuştu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans