Connect with us

Global

Türk Lirası Yükselmesine Devam Ediyor

Published

on

Türk Lirası TCMB kararından sonra yükselmesine devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş kararının sonrasında hızlı değerlenme yaşayan Türk Lirası, karar sonrasındaki ilk işlem gününde düşüş yaparak başladı. Gösterimin devam eden kısmında Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazandığı görüldü.

Küresel piyasalarda tekrardan öne çıkan enflasyon kaygısı teması riskli varlıklarla beraber gelişen ülke varlıkları üstünde bir baskı yaratırken, Türk Lirası da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklama sonrasındaki ilk işlem gününde gergin başladı.

Oturumun ilerleyen kısımlarında Türk Lirası’nda güçlenme kayıt edildi ve Dolar/TL kuru 7,27’in altını gösterdi.

TCMB‘nin beklentileri aşan 200 baz puanlık faiz yükselişinin sonrasında dolar/TL kuru 7,29 seviyesinin altını test ederken yeni işlem gününde kurun yukarı yönlü hareketi ile beraber ilk işlemlerde 7,35’in üzeri tespit edilmişti.
Karar sonrasında gerileyen risk primi 307 baz puandan işlem alırken, indeks tahvil faizi de yüzde 16,36 düzeyinde.

TCMB Sıkı Tavrını Koruyor

TCMB Mart toplantısında politika faizini 200 baz puan artış ile yüzde 19’a yükseltilirken güçlü sıkılaşma mesajlarını da muhafaza etti. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan yükseltilmesi yönündeydi. Karar metninde enflasyon beklentileri, fiyatlama düzeyleri ve orta vadeli enflasyon görünümü üstündeki riskler ayrıntılı bir şekilde dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği dile getirildi.

Metinde gerektiği zaman içinde ilave parasal sıkılaşma yapılabileceği de belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans