Connect with us

Ekonomi

İhracat Birim Endeksi En Yüksek Düzeyde

Published

on

İhracat birim değer göstergesi, ocakta senelik bazda yüzde 3,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 3,9 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, ocak ayı ile ilişkili dış ticaret endekslerini açıklandı.

Buna göre, ihracat birim değer endeksi ocakta bir önceki seneye göre yakın bir karşılaştırma ile yüzde 3,8 yükseliş gösterdi. Endeks bu zaman diliminde yıllık bazda, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,9, ham maddelerde (yakıt hariç) %9,8 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç olmak üzere) yüzde 4,4 artış yaparken, yakıtlarda yüzde 16,4 azalma yaşandı.

İthalat birim değer endeksinde ise ocakta senelik bazda yüzde 3,9 artış kayıt edildi. Endeks geçen yılın hemen hemen aynısına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,4, ham maddelerde (yakıt hariç) %21,5 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç) %7,7 artıl gözlenirken, yakıtlarda yüzde 22,6 gerileme kayıt edildi.

İhracat Birim Miktar Endeksi

İhracat miktar endeksi ocakta geçen seneye göre yüzde 1,4 değer kayıp yaşadı. Endeks bu devirde, gıda, içecek ve tütünde %5,2 şekilde, yakıtlarda ise yüzde 12,6 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç) yüzde 3,3 gerileme yaşadı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2 yükselme kaydedildi.

İthalat miktar endeksi ise söz konusu aylık dönemde, yıllık bazda %9,4 düşüş yaşadı. Endeks geçen seneye göre, gıda, içecek ve tütünde %25,2, yakıtlarda ise %17,1 ve imalat sanayisinde ise (gıda, içecek ve tütün hariç) %1,8 azalma yaşanırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,1 değer kazanımı sağladı.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Temizlenmiş Veriler

Mevsim ve takvim etkilerinden temizlenmiş dizine göre, Aralık 2020’de 136,7 seviyesinde olan ihracat miktar endeksi %1,8 yükselerek, bu senenin ocak ayında 139,2 geriledi. Takvim etkilerinden temizlenmiş seriye göre ise Ocak 2020’de 115,5 olan ihracat miktar endeksi %6,7 değer artışı sağlayarak, Ocak 2021’de 123,2 olarak gözlemlendi.

Aralık 2020’de 113,7 olan ithalat miktar endeksi %1,6 düşüş ile, Ocak 2021’de 111,8 olarak kayıt altına alındı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göreyse 2020 senesinin Ocak ayında 105 seviyesinde olan ithalat miktar endeksi %3,1 azalma yaşayarak Ocak 2021’de 101,7 görüldü.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesi ile beraber hesaplanan ve Ocak 2020’de 97,5 olarak kayıt altında tutulan dış ticaret haddi, Ocak 2021’de seviyesini aynı şekilde korudu.

Daha fazla ekonomi haberi için; https://bugunfinans.com/category/ekonomi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Published

on

By

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte yaşa takılanlar yıl sonuna kadar çözmek istediğimiz dosyalardan biri olduğunu söyledi.

Emekliye yapılacak enflasyon farkı ve asgari ücret zamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile de ilgili olarak konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye’nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bilgin, sözleşmeli işçi sorununu sadeleştireceklerini de dile getirerek, “Kadro haklarını vereceğiz, bazı sözleşmelilere kamunun ihtiyacı var” dedi.

Continue Reading

Ekonomi

Yeni Varlık Barışı mecliste kabul edildi

Published

on

By

‘Yeni Varlık Barışı’ düzenlemesi mecliste kabul edildi. Yurt dışında sahip olunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetler banka ve aracı kurumlara bildirilerek 3 ay içinde Türkiye’ye getirilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Yeni Varlık Barışı düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edildiğini duyurdu. GİB’den yapılan açıklamasında şunları söyledi:

“Yeni Varlık Barışı düzenlemesi TBMM’de kabul edildi. Yurt dışı ve yurt içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınması imkânı getirildi. Düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Mart 2023. Yurt dışında sahip olunan para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetler banka ve aracı kurumlara bildirilerek 3 ay içinde Türkiye’ye getirilecek. Bildirilen varlıkların değeri üzerinden yüzde 3 vergi ödenecek.

Yeni Varlık Barışında erken bildirimler teşvik ediliyor. 30.9.2022 tarihine kadar yapılan bildirimlerde varlıkların değeri üzerinden yüzde 1, Ekim 2022 ila Aralık 2022 tarihleri arasındaki bildirimlerde yüzde 2, Ocak ila 31 Mart 2023 tarihleri arasındaki bildirimlerde yüzde 3 vergi alınacak. Yurt dışından getirilen varlıkların banka ve aracı kurumlarda açılacak hesaplarda en az bir yıl süreyle tutulması halinde, bildirim esnasında alınan vergi ise iade edilecek. Yurtdışındaki söz konusu varlıkların Türkiye’ye getirilebilmesi için vergi mükellefi veya Türk vatandaşı olmak zorunlu değil. Herkes yararlanabilir. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri kayıtlarında yer almayan söz konusu varlıkları ve taşınmazlarını vergi dairesine beyan ederek değerleri üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek ve kayıtlarına alacak.

Mükellef olmayanlar ise varlıklarını banka veya aracı kurumlara yatırmak suretiyle tevsik edecek ve varlıkların değeri üzerinden yüzde 3 vergi ödeyecek. Varlık barışı bildirim ve beyanlarından hareketle vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmayacak.” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Ekonomi

Asgari ücret zammı belli oldu!

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni asgari ücretin yüzde 25 zamla net 5 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını Perşembe günü gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamalarda çalışanları enflasyona karşı koruyacakları söylemişti. Asgari Ücret Tespit Komisyon toplantısı sonrası açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, net rakam telaffuz edilmediğini ancak enflasyonun altında bir artışın kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Asgari ücret net 5 bin 500 TL

1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücret yüzde 25 zam yapıldı. Bununla birlikte net asgari ücret 5 bin 500 TL olmuş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İSTANBUL’DA ENFLASYON YÜZDE 94’E ULAŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin açıklanacağı toplantıda ilk sözü alan isim oldu. Bilgin, çalışanların ücretlerinden asgari ücret kadar vergi indirimi uygulamasının devam edeceğini belirtti.

Bilgin’in ardından TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol konuştu. Akkol, asgari ücretin taban ücret olduğunu, ortalama ücret olmadığını belirtti. Akkol, ara zammın üçlü mutabakatla belirlendiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

Erdoğan’ın öne çıkan sözleri şunlar oldu:

Enflasyon sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorunudur. Enflasyon rakamları ülkemizde elbette farklı tezahür etmektedir. Fiyat artışlarının insanların hayatlarına olan etkisi aynıdır. Asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne veriyoruz.

Fahiş fiyat sorunlarını asla görmezden gelmedik. Üretimi destekleyerek, çarkların durmasına, istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Hedefimiz çalışanları hayat pahalılığına karşı desteklemektir.

Yılbaşında asgari ücrete tarihi bir zam yapmıştık. Aralık-Ocak aylarının enflasyonda yol açtığı kamburun artışın yetersiz kalmasına yol açtığını tespit ettik.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans