Connect with us

Ekonomi

İhracat Birim Endeksi En Yüksek Düzeyde

Published

on

İhracat birim değer göstergesi, ocakta senelik bazda yüzde 3,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 3,9 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, ocak ayı ile ilişkili dış ticaret endekslerini açıklandı.

Buna göre, ihracat birim değer endeksi ocakta bir önceki seneye göre yakın bir karşılaştırma ile yüzde 3,8 yükseliş gösterdi. Endeks bu zaman diliminde yıllık bazda, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,9, ham maddelerde (yakıt hariç) %9,8 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç olmak üzere) yüzde 4,4 artış yaparken, yakıtlarda yüzde 16,4 azalma yaşandı.

İthalat birim değer endeksinde ise ocakta senelik bazda yüzde 3,9 artış kayıt edildi. Endeks geçen yılın hemen hemen aynısına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,4, ham maddelerde (yakıt hariç) %21,5 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç) %7,7 artıl gözlenirken, yakıtlarda yüzde 22,6 gerileme kayıt edildi.

İhracat Birim Miktar Endeksi

İhracat miktar endeksi ocakta geçen seneye göre yüzde 1,4 değer kayıp yaşadı. Endeks bu devirde, gıda, içecek ve tütünde %5,2 şekilde, yakıtlarda ise yüzde 12,6 ve imalat sanayisinde (gıda, içecek ve tütün hariç) yüzde 3,3 gerileme yaşadı, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2 yükselme kaydedildi.

İthalat miktar endeksi ise söz konusu aylık dönemde, yıllık bazda %9,4 düşüş yaşadı. Endeks geçen seneye göre, gıda, içecek ve tütünde %25,2, yakıtlarda ise %17,1 ve imalat sanayisinde ise (gıda, içecek ve tütün hariç) %1,8 azalma yaşanırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,1 değer kazanımı sağladı.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Temizlenmiş Veriler

Mevsim ve takvim etkilerinden temizlenmiş dizine göre, Aralık 2020’de 136,7 seviyesinde olan ihracat miktar endeksi %1,8 yükselerek, bu senenin ocak ayında 139,2 geriledi. Takvim etkilerinden temizlenmiş seriye göre ise Ocak 2020’de 115,5 olan ihracat miktar endeksi %6,7 değer artışı sağlayarak, Ocak 2021’de 123,2 olarak gözlemlendi.

Aralık 2020’de 113,7 olan ithalat miktar endeksi %1,6 düşüş ile, Ocak 2021’de 111,8 olarak kayıt altına alındı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göreyse 2020 senesinin Ocak ayında 105 seviyesinde olan ithalat miktar endeksi %3,1 azalma yaşayarak Ocak 2021’de 101,7 görüldü.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesi ile beraber hesaplanan ve Ocak 2020’de 97,5 olarak kayıt altında tutulan dış ticaret haddi, Ocak 2021’de seviyesini aynı şekilde korudu.

Daha fazla ekonomi haberi için; https://bugunfinans.com/category/ekonomi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans