Connect with us

Uncategorized

EURGBP H1 Analiz

Published

on

EURGBP H1 Analiz saatlik grafikte 0.8565 destek bölgesi üzerinde seyreden fiyat için, bölge üzerinde alımların devam etmesi durumunda 0.8605 önemli direnç bölgesinin izleneceğini teknik olarak ifade edebiliriz. Satış yönlü baskılara karşı ise 0.8565 destek bölgesi altında 4 saatlik mum kapanışı ile beraber 0.8536 önemli destek bölgesinin takip edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Destek : 0.8565 ve 0.8536
Direnç : 0.8605 ve 0.8633

Burada bulunan bilgiler yatırım, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Daha fazla analiz haberi için; https://bugunfinans.com/analizler/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uncategorized

JPMorgan CEO’su Dimon ABD ekonomisi hakkında konuştu

Published

on

By

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon Perşembe günü ABD ekonomisinin durumunu özetleyerek “her şey iyi değil” dedi.

Dimon, bir yandan Amerika Birleşik Devletleri’nin “ekonominin büyümeye devam ettiğini ve hem iş piyasasının hem de tüketici harcamalarının ve harcama yeteneklerinin sağlıklı kaldığını” açıkladı.

Sonrasın bir dizi uyarıda bulunarak şunları söyledi: “Ancak jeopolitik gerilim, yüksek enflasyon, azalan Tüketici Güveni, oranların ne kadar yüksek olması gerektiği konusundaki belirsizlik ve daha önce hiç görülmemiş niceliksel sıkılaştırma ve bunların küresel likidite üzerindeki etkileri bir araya geldi. Ukrayna’daki savaş ve bunun küresel enerji ve gıda fiyatları üzerindeki zararlı etkisi ile, bir süre sonra küresel ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurması çok muhtemel.”

Dimon’un JPMorgan Chase’in son yayınında yaptığı yorumlar, yatırımcılar ve ekonomistler ekonominin resesyona girip girmediğini anlamaya çalıştığı ve son ekonomik verilerin çok fazla netlik sağlamadığı yönünde.

Dimon geçtiğimiz ay, yatırımcıları ekonomik bir “kasırga”ya hazırlanmaları konusunda uyarmıştı.

Continue Reading

Uncategorized

Türkiye Tarım’da Ne Kadar Dışa Bağımlı?

Published

on

By

Geçtiğimiz günlerde ayçiçek yağı ve buğday gibi temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları devam ederken, TÜİK bugün 2020 – 2021 dönemine ait Bitkisel Ürün Denge Tablolarını açıkladı. Bu veriyle birlikte, ülkedeki tarımsal üretimi yapılan ürünlerin yurt içi talebini ne kadar karşıladığı bir diğer anlamıyla dışarıya ne oranda bağımlı olduğunu gösteriyor.

2020 – 2021 döneminde yurt içi üretimin yurt içi talebi ne kadar karşıladığı sorusunun cevabı %97,4 oldu. Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesi ise %102,3 yem sanayisi en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi %97,1, mısırın yeterlilik derecesi %84,9, soyanın yeterlilik derecesi ise %5,4 olarak gösterildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?
KDV İndirimlerini Fiyatlara Yansıtmayanlara Ceza!

Türkiye’nin dünya üretiminde büyük paya sahip olduğu seçilmiş meyve ürünlerinde yeterlilik derecelerine baktığımızda;

Fındık %552 ile yeterlik derecesi en meyve oldu.

İncir %501 ve kayısı %397 yeterlilik oranına sahip olurken çayda bu oran %94 olarak gösterildi. Yani Türkiye’de üretilip dünyaya satılan çayda yurt içi talebin %94’ü karşılanabiliyor. %6 oranında çayda dışa bağımlılık söz konusu.

Temel ihtiyaç ürünlerindeki yeterlilik oranı ise şöyle:

Nohutta %122,3
Kolza %111,2
Patates %106,5
Pamuk %103,7
Toplam buğday %102,3
Çavdar %100
Şeker pancarı %100,
Soya %94,6.
Dışa bağımlılığı yüksek olan ürünler:

Yulafta %2,4 yeterlilik var ve dışa bağımlılık oranı %97,6 olurken arpada %97,1 kuru fasulyede %92 mısırda %84,9 pirinçte %81,2 kırmızı mercimekte %71,2 ayçiçeğinde %62,5 yeşil mercimekte %58,7 oranında dışa bağımlılık var.

  • TÜİK yeterlilik derecesini şöyle tanımlıyor: Bir bölgenin kullanılabilir üretiminin (iç üretim) o bölgenin talebini ya da yurt içi kullanımını (insan, hayvan ve endüstrinin bütün ihtiyaçlarını) ne ölçüde karşılayacak durumda olduğunu gösterir. Değerin, 100’den küçük olması, üretimin yurt içi talebi tam olarak karşılayamadığı durumu temsil eder. 100’den büyük olan bir değer, iç ihtiyaçları geçen, ihraç edilebilir ve/veya stoklanabilir miktarların varlığını gösterir.

Continue Reading

Uncategorized

EUR/USD Paritesi 1,10’un Altına Düşüş Gösterdi!

Published

on

By

Fed ve ECB’den gelen açıklamalarla EUR/USD paritesi düşüş gösterdi. Geçen hafta 1,1138’e çıkan parite, bu hafta 1,1960’a gerileme yaşadı. Düşüşte merkez bankalarının politikalarındaki ayrışma sinyalleri etkili oluyor.

Hafta başında açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Lagarde, savaşın risklerinin ekonomilere göre farklılaşabileceğini ve bu nedenle de para politikalarının da değişkenlik gösterebileceğini belirtti. Fed Başkanı Powell dünkü konuşmasında gerekirse gelecek toplantıda daha fazla faiz artışı yapabiliriz, açıklamasında bulundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Pamuk Fiyatları Son 11 Yılın Zirvesinde – (bugunfinans.com)

ABD’de ve Euro Bölgesi’nde enflasyon son yılların en yüksek seviyesine geldi. Enflasyondaki yükselişi kontrol altına alabilmek için yapılacak faiz artışı da ekonomik yavaşlamaya neden olacağı için bunu dengeli bir şekilde yapmak gerektiğine dair her iki merkez bankasından da açıklamalar geliyor. ECB, Fed’e göre daha geri planda kalıyorken, Fed geçen haftaki toplantıya göre Mayıs toplantısında daha şahin davranacağının sinyallerini veriyor.

7 Mart’ta 1,08 seviyesine gerileyen parite son günlerde işlemler 1,10 üzerindeyken Powell sonrası 1,10 altı hareketler yaşanıyor. Haftanın devamında faiz fiyatlamasının artması ve dolardaki güçlenme paritede düşüşün de devam etmesine neden olabilir.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans