Connect with us

Altın

Altın Fiyatı Bu Haftanın En Yüksek Seviyesine Yaklaştı

Published

on

ABD Doları’nın önemli para birimleri karşısında düşüş yaşamasında ve ABD Hazine kağıdı getiri düzeylerinin düşmesinden destek alan altın fiyatı yukarı doğru yükselişini devam ettiriyor.

ABD Doları’nın diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesinden ve ABD Hazine kağıt kazançlarının düşmesinden destek alan altın fiyatı yükselişini devam ettiriyor. Fiyat nihai haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. 

Dün 1801-1803 dolar/ons direncini kıran spot altın fiyatı bu sabah 1816,03 dolar/ons seviyesine geldi ve şu sıralarda 1812,16 dolar/ons seviyesinden seyrini devam ettiriyor.

Analistler, Biden’in yeni koronavirüs yardım paketinin Kongre’den onay alması için çalışmalara başlanmasının tekrar ederek enflasyon baskılarını gündeme getirmesi savunma amaçlı olarak altın alımını yeniden gündeme getirdi. ECB Başkanı Lagarde’nin borçlanma maliyetlerinde son dönem içinde yaşanan yükselişten rahatsız olunduğunu alenen işaret etmesi de altın fiyatına destek verdi.

Analistler, Fed Başkanı Powell’in bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunumda bugün konu olacak olan spot altın fiyatı için direnç seviyesi olarak 1822 ve 1841 dolar/onsu hedefliyorlar. Geri çekilmelerde destek 1803 ve 1788 dolar/ons seviyeleri.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

Altın

Altın, kriz korkusu ve faiz fiyatlamasıyla yükselişte

Published

on

By

Altın, kriz korkusu ve faiz fiyatlamasıyla yükselişte

Amerika’da SVB Financial Group’un iflas etmesiyle birlikte küresel piyasalarda satışlar hızlanırken altın, güvenli liman özelliğiyle değer kazanıyor. Ons altın bugün 1.910 dolara yükselerek 6 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Kısa sürede büyük hareketlilik

FED Başkanı Powell’ın geçtiğimiz hafta senato ve mecliste yaptığı açıklamalar piyasalarda 22 Mart’ta yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gidilmesi olasılığını yüzde 80’e çıkardı.


Altın ise tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla geçen hafta 1.810 dolara geriledi.

Akıllara 2008 krizi geldi, korku arttı

SVB’nin tahvil pozisyonlarındaki kaybını karşılayacak teminatı bulamaması ve hisse satması müşterilerin bankadan yüklü çıkış yapmasına ve nihayetinde de bankanın iflasına neden oldu. Piyasalar 2008’de yaşanan krizi hatırlayarak buna benzer bir sürecin yaşanması olasılığına karşı panikledi ve risk iştahı düştü. Güvenli varlıklara talebin arttığı bugünlerde altın yüzde 2, gümüş ise yüzde 5 üzerinde primlendi.

Continue Reading

Altın

Altın değer kaybetmeye devam ediyor

Published

on

By

Altın vadeli işlemleri düşüşte

FED Başkanı Powell’ın faiz artış oranı beklentilerini yükselten açıklamalarının sonrasında ons altın geçtiğimiz gün yüzde 1’den fazla kayıp verdi.

ABD senatosunda konuşma yapan FED Başkanı, enflasyonun inatçı olduğunu ve yeniden bir yükseliş hareketi görüldüğünü, bununla birlikte faiz artışlarının tahminlerden daha fazla olabileceğini açıkladı.

Powell’ın yaptığı konuşma öncesinde yüzde 30’larda olan 25 baz puanlık faiz artışı beklentisi konuşmanın ardından yüzde 70’e çıktı. Dolar varlıklarda da yükselişin olmasıyla birlikte altının üzerindeki baskı artış gösterdi. Ons fiyatı dün 1.812 dolara düştü. Bugün 1.09- 1.014 dolar arasında dar bantta işlem gören fiyattaki baskı devam ediyor.

Powell bugün temsilciler meclisinde bir sunum gerçekleştirecek ve şahin tonunu koruması beklenen Powell’ın ardından Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. İstihdamda yumuşama olduğunu ifade eden Powell’ın açıklamalarının ardından Şubat rakamlarında beklentilerin karşılanması FED’in elini güçlendireceğinden altındaki satış baskısının devam etmesi bekleniyor.

Gram altında da düşüş var

Ons etkisiyle dün yüzde 1’den fazla gerileyen gram altın bugün 1,101-1,105 TL aralığında işlem görüyor. Gram altın 2 Şubat’ta 1,185 TL ile tarihi yüksek seviyeyi görmesinin ardından ay içinde 1,094 TL’ye kadar düştü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans