Connect with us

Altın

Altın Fiyatı Bu Haftanın En Yüksek Seviyesine Yaklaştı

Published

on

ABD Doları’nın önemli para birimleri karşısında düşüş yaşamasında ve ABD Hazine kağıdı getiri düzeylerinin düşmesinden destek alan altın fiyatı yukarı doğru yükselişini devam ettiriyor.

ABD Doları’nın diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesinden ve ABD Hazine kağıt kazançlarının düşmesinden destek alan altın fiyatı yükselişini devam ettiriyor. Fiyat nihai haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. 

Dün 1801-1803 dolar/ons direncini kıran spot altın fiyatı bu sabah 1816,03 dolar/ons seviyesine geldi ve şu sıralarda 1812,16 dolar/ons seviyesinden seyrini devam ettiriyor.

Analistler, Biden’in yeni koronavirüs yardım paketinin Kongre’den onay alması için çalışmalara başlanmasının tekrar ederek enflasyon baskılarını gündeme getirmesi savunma amaçlı olarak altın alımını yeniden gündeme getirdi. ECB Başkanı Lagarde’nin borçlanma maliyetlerinde son dönem içinde yaşanan yükselişten rahatsız olunduğunu alenen işaret etmesi de altın fiyatına destek verdi.

Analistler, Fed Başkanı Powell’in bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunumda bugün konu olacak olan spot altın fiyatı için direnç seviyesi olarak 1822 ve 1841 dolar/onsu hedefliyorlar. Geri çekilmelerde destek 1803 ve 1788 dolar/ons seviyeleri.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Altın

Gram altında rekor

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Gram altında rekor
Altın fiyatları, yatırımcıların FED’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünde etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Pazartesi günü 0,6 artış gösteren spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2.016 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde

Published

on

By

altin-fiyatları

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde, Altın fiyatları bir miktar gerilemesinin ardından İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve FED toplantısı öncesinde güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla birlikte 2.000 dolar seviyesinin üstünde kaldı.

Orta Doğu’daki belirsizliği devam etmesi, yatırımcıların geleneksel güvenli limanlara yönelmesine neden olurken sarı metal, geçtiğimiz hafta 5,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. İsrail hafta sonu Gazze’ye kara saldırısı başlatırken piyasalar, diğer Arap güçlerinin çatışmaya katılıp katılmayacağını görmek için bekliyor.

Fakat piyasalar, bu hafta FED toplantısı için pozisyon alırken, dolardaki güçlenme altının daha fazla yükselmesini engelledi.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.002,22 dolara gerilerken Aralık vadeli altın 2.011,70 dolarda işlem gördü. Her iki enstrüman da Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans