Connect with us

Altın

Altın Fiyatı Bu Haftanın En Yüksek Seviyesine Yaklaştı

Published

on

ABD Doları’nın önemli para birimleri karşısında düşüş yaşamasında ve ABD Hazine kağıdı getiri düzeylerinin düşmesinden destek alan altın fiyatı yukarı doğru yükselişini devam ettiriyor.

ABD Doları’nın diğer önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesinden ve ABD Hazine kağıt kazançlarının düşmesinden destek alan altın fiyatı yükselişini devam ettiriyor. Fiyat nihai haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. 

Dün 1801-1803 dolar/ons direncini kıran spot altın fiyatı bu sabah 1816,03 dolar/ons seviyesine geldi ve şu sıralarda 1812,16 dolar/ons seviyesinden seyrini devam ettiriyor.

Analistler, Biden’in yeni koronavirüs yardım paketinin Kongre’den onay alması için çalışmalara başlanmasının tekrar ederek enflasyon baskılarını gündeme getirmesi savunma amaçlı olarak altın alımını yeniden gündeme getirdi. ECB Başkanı Lagarde’nin borçlanma maliyetlerinde son dönem içinde yaşanan yükselişten rahatsız olunduğunu alenen işaret etmesi de altın fiyatına destek verdi.

Analistler, Fed Başkanı Powell’in bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunumda bugün konu olacak olan spot altın fiyatı için direnç seviyesi olarak 1822 ve 1841 dolar/onsu hedefliyorlar. Geri çekilmelerde destek 1803 ve 1788 dolar/ons seviyeleri.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans