Connect with us

Global

Petrolde rota endişesi sürüyor

Published

on

petrol-gemi.jpg

Petrolde rota endişesi sürüyor. Küresel piyasalarda Brent, geçtiğimiz hafta Ekim ayından bu yana en büyük yükseliş olan yüzde 3’ün üzerinde yükseliş görmesinin ardından varil başına 79 doların üstünde işlem gördü. ABD ham petrolü varil başına 74 dolara yakın durumda. Saldırılan ardından gemiler rotalarını değiştirmek zorunda kalmasının ardından, ticari gemilerin korunmasına yardımcı olacak çok uluslu bir denizcilik görev gücünün kurulmasına yol açtı. Konteyner devi A.P. Moller-Maersk A/S şimdi Süveyş Kanalı’na bağlanan rotayı kullanmaya devam etmeye hazırlandığını söylüyor.

Ham petrolün son kazanımları çeyreklik düşüşün telafi edilmesine yardımcı olurken, petrol bu yıl yaklaşık yüzde 8’lik bir kayıp yolunda ilerlemeye devam ediyor. Yatırımcılar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve ortaklarının daha fazla üretim kesintisi vaatlerine rağmen, küresel ham arzın gelecek yıl talebin üzerinde seyredebileceğinden endişe ediyor. Angola, kotalar konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Cuma günü üretici grubundan ayrıldı, ancak geri kalan üyeler kartelin birliğini yeniden teyit etmekte hızlı davrandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans