Connect with us

Global

Altın 2.000 doların altında

Published

on

Altın 2.000 doların altında

Altın fiyatları yaptığı güçlü yükselişin ardından yatırımcıların kar realizasyonu ile Pazartesi günü düştü. Fakat küresel bankacılık krizi korkularının güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla, geçtiğimiz hafta ulaştığı seviyelere yakın kaldı.

Külçe altın fiyatları, Amerika ve Avrupa bankaları arasındaki bir sonraki domino taşının düşeceği endişesiyle birlikte geçtiğimiz hafta 2.000 doların üzerine çıktı değerli maden bu yıl güvenli liman varlığı olarak doları büyük ölçüde geride bıraktı.

Bazı Fed yetkililerinin, bankanın, faiz oranlarını en az iki kez daha artırabileceğini söylemesinin ardından dolardaki hafif yükselişin de baskısıyla altın, Pazartesi günü bir miktar düşüş yaşadı.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle 1.974,54 dolara gerilerken Haziran ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, yüzde 0,4 düşüşle 1.994,76 dolara indi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

Global

Hathaway imparatorluğunun ortağı vefat etti

Published

on

By

charles-mugger.jpg

Hathaway imparatorluğunun ortağı vefat etti
Warren Buffett Berkshire Hathaway imparatorluğa oluştururken 60 yıldır Warren Buffett’ın yakın arkadaşı ve ortağı olan Charles Munger 99 yaşında hayatını kaybetti.

Şirketin yaptığı açıklamada, Munger’ın Salı günü Kaliforniya’da bir hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Buffett “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmadan bugünkü konumuna ulaşamazdı” dedi.

Avukatlık eğitimi alan Munger, kendisinden yedi yaş küçük olan Buffett’ın şirketlere uzun vadeli yatırım yapma felsefesini oluşturmasına yardımda bulundu. Berkshire, 1965’ten 2022’ye kadar yıllık ortalama yüzde 20 artış elde etti. Bu oran, yaklaşık olarak S&P 500 endeksinin iki katı bir hıza işaret ediyordu.

Munger, Berkshire’ın başkan yardımcısıydı ve yaklaşık 2,2 milyar dolar değerindeki hisseleriyle en büyük hissedarlarından biriydi. Forbes’a göre toplam net varlığı yaklaşık 2,6 milyar dolardı.

Berkshire’ın 2002 yılındaki toplantısında yanında oturan Munger için Buffett, “Birçok CEO’nun etrafını, vardıkları sonuçlara ve önyargılarına meydan okumaya isteksiz bir grup dalkavuk sarmış durumda. ‘Doğru düşünmüyorsun’ diyecek bir ortağa sahip olmak müthiş bir şey” demişti. Munger ise “Bu çok sık olmaz” diye araya girmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans