Connect with us

Global

Dolar yükselişte

Published

on

Dolar yükselişte

Amerika’da enflasyonun yeniden yükselişe geçmesi FED’den beklenen faiz artış sürecini uzattı. Piyasalarda FED’in Mart, Mayıs ve Haziran aylarında faiz artışına devam etmesini beklerken, Mart ayında 50 baz puanlık artış olasılığını artmaya devam etti.

FED yetkililerinden Kashkari, Mart toplantısında 50 baz puan olasılığına işaret etti. Yaptığı açıklamasında enflasyonun istenen hızda gerileme göstermediğini, bununla birlikte nihai faiz tahminini yukarı çekebileceğini açıkladı.

Piyasalarda geçtiğimiz gün olumlu Çin verileri ile yaşanan iyimserlik günün devamında yerini yeniden faiz fiyatlamasına bıraktı. 104 tabanına doğru geri çekilme gösteren dolar endeksi bugün 104,70 üzerinden işlem görüyor.

Dolar/TL nasıl fiyatlanıyor?

Son günlerde doların küresel piyasalarda güçlenmesine ve ülke paralarının karşısında yükselmesine karşın TL’nin yataylığı devam ediyor. Kurt 18,88 civarında seyrediyor.

Geçtiğimiz gün açıklanan İstanbul enflasyonundaki yükseliş de kur üzerinde bir etki yaratmadı. Yarın açıklanacak ÜFE ve TÜFE verileri takip edilecek.

2022’yi 18,70 yakında tamamlayan dolar kuru, 2023’ün ilk iki ayında son derece düşük oynaklıkla, dar işlem aralığında fiyatlanmaya devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans