Connect with us

Global

Türkiye’ye 2 milyon turist geldi

Published

on

Türkiye'ye 2 milyon turist geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2023 yılının ilk ayına ait turizm istatistiklerini açıkladı.

Bakanlığın yayınladığı verilere göre Ocak ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı 2022 yılının aynı ayına göre yüzde 56,51 oranında artış gösterdi. Ocak ayında Türkiye’ye 2 milyon 5 bin 967 turist geldi. Bu sayının 9 bin 820’si günü birlikçi olurken kalanı konaklama yaptı.

En çok turist Rusya’dan geldi

0cak 2023’te Türkiye’ye gelen yabancı turist sıralamasında Rusya, 279 bin 818 turist ile ilk sırada yer aldı. Bulgaristan 167 bin 138 turist ile ikinci, Almanya 139 bin 955 turist ile üçüncü sırada yer aldı.

Gelen turist sıralamasında önceki dönemlere göre 2022’de değişiklik yaşanmasında ve bu değişikliğin 2023’ün ilk ayında da devam etmesinin nedenleri şöyle:

Rusya, Türkiye’ye en çok gelen ziyaretçi grubunda yer almasına karşın 2022’de ilk sırada olmasında Ukrayna ile yaşanan savaş etkili oldu.

Bulgaristan’ın ilk sıralara çıkmasında ise sınır komşusu olmasının etkisi her zaman vardı, fakat son dönemlerde TL’de yaşanan değer kaybının etkisi oldukça belirgin.

2022 genelinde Türkiye’ye en çok turist Almanya’dan gelmeye devam etti.

Türkiye’ye 2022’de 44,5 milyon turist geldi. 2023’ün ilk ayındaki turist sayısı da 2 milyonu aşarak yıla güçlü bir başlangıç yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Published

on

By

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Almanya enflasyon rakam Mart ayında yüzde 0,8 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı yüzde 7,4’e geriledi. Avrupa Birliği ile uyumlu TÜFE ise Mart ayında aylık yüzde 1,1 artarak yıllık yüzde 7,8 oldu.
Federal İstatistik Ofisinin bugün açıkladığı raporunda yıllık bazdaki düşüş azalan enerji fiyatları ve Almanya hükümetinin yardım paketlerinin etkili olduğu belirtildi. Küresel gıda fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen ülkede gıda fiyatlarının yüksek kaldığı gıda enflasyonunun yıllık yüzde 22,3 olduğu açıklandı.

Enflasyonda canlanma var

Almanya’da TÜFE, Kasım ve Aralık aylarında gerileme göstermesinin ardından 2023’te tekrar yükselişe geçti. Ocak’ta aylık yüzde 1 ve Şubat’ta aylık yüzde 0,8 oranında yükseliş görülmesinin ardından Mart ilk okunmada da %0,8’lik yükseliş yaşandı.

Continue Reading

Global

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Published

on

By

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Bundesnetzagentur’ın yayınladığı verilere göre Almaya’nın doğal gaz tüketimi, geçtiğimiz hafta 2018 – 2021 ortalamasına göre yüzde 34 azalma gösterdi.

Almanya, kış döneminde doğal gaz tedarikinin güvencede olması için tüketimin yüzde 20 kısılmasını hedeflemişti.

Almanya’nın doğal gaz depolarının doluluk oranı da 28 Mart itibarıyla yüzde 64,15 oldu. AB’nin toplam doğal gaz depolarında doluluk oranı yüzde 55,68 seviyesinde.

Continue Reading

Global

Üretici ve tüketici güveni endeksinde gerileme

Published

on

By

Üretici-ve-tüketici-güveni-endeksinde-gerileme

Üretici ve tüketicilerin genel ekonomik durum hakkında ne düşündüklerini gösteren ekonomik güven endeksi Mart ayında gerileme yaşadı.

TÜİK’in açıkladığı rapora göre Şubat ayında 99.1 seviyesinde olan ekonomik güven endeksi, Mart ayında 98,8’e düştü.

Ekonomik güven endeksini oluşturan alt endekslerde nasıl değişim izlendi?

Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında düşüş yaşayarak 80,1 seviyesine,
Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında azalarak 80,1 seviyesine, Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,4 oranında azalarak 117,7 seviyesine indi.

Ekonomik güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Ekonomik güven endeksi bu alt endekslerle birlikte toplam 20 alt endeksin ortalamasına göre hesaplanıyor ve elde edilen seviyenin 100 üzerinde olması ekonomiye dair olumlu beklentiler olduğu, 100 altında olması ise ekonomiye dair olumsuz beklentilerin fazla olduğu olarak değerlendiriliyor. Gösterge en son Ocak 2022’de eşik üzerine çıkmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans