Connect with us

Global

Dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Published

on

Dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar, haftaya düşüşle başladı. ABD üretici ve tüketici enflasyonunun Ocak ayında artış göstermesi ve yıllık bazda da beklentilerin üzerinde kalması faiz artışlarının devam edeceği düşüncesini devam ettirdi. Fed’in yakın zamanda faiz artışına son vereceği beklentisi, son verilerin ardından bozulurken, yıl içerisinde faiz indiriminin başlayacağı beklentisinde ciddi azalma görüldü.

Kasım ayında yapılan FOMC toplantısında faiz artış hızının azaltılması kararıyla düşüşe geçen ve Şubat ayı başında 101 seviyesinin altına düşerek son 10 ayın en zayıf seviyesine inen dolar endeksi, verilere bağlı beklentilerin değişmesiyle üç hafta toparlanma gösterdi. Endeks Cuma günü 104,66’ya çıktı.

ABD’de tatil nedeniyle bugün piyasa kapalı olurken dolar endeksi, Asya seansında yeni haftaya satıcılı başladı. 103,87’den işlem gören endekste üç haftalık rallinin devamı için günlük kapanışların 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 103,30 üzerinde tamamlanması önemli olacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans