Connect with us

Global

Dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Published

on

Dolar, yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar, haftaya düşüşle başladı. ABD üretici ve tüketici enflasyonunun Ocak ayında artış göstermesi ve yıllık bazda da beklentilerin üzerinde kalması faiz artışlarının devam edeceği düşüncesini devam ettirdi. Fed’in yakın zamanda faiz artışına son vereceği beklentisi, son verilerin ardından bozulurken, yıl içerisinde faiz indiriminin başlayacağı beklentisinde ciddi azalma görüldü.

Kasım ayında yapılan FOMC toplantısında faiz artış hızının azaltılması kararıyla düşüşe geçen ve Şubat ayı başında 101 seviyesinin altına düşerek son 10 ayın en zayıf seviyesine inen dolar endeksi, verilere bağlı beklentilerin değişmesiyle üç hafta toparlanma gösterdi. Endeks Cuma günü 104,66’ya çıktı.

ABD’de tatil nedeniyle bugün piyasa kapalı olurken dolar endeksi, Asya seansında yeni haftaya satıcılı başladı. 103,87’den işlem gören endekste üç haftalık rallinin devamı için günlük kapanışların 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 103,30 üzerinde tamamlanması önemli olacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans