Connect with us

Global

Benzine indirim bekleniyor

Published

on

Benzine indirim bekleniyor

2022 yılında küresel petrol fiyatlarının yükselmesi ve dolar kurunun yükselmesiyle yurt içi akaryakıt fiyatlarında rekor artışlar gerçekleşti.

2023’ün ilk indirimi geliyor

2023 yılının ilk haftasında yüzde 7’den fazla gerileme gösteren petrol, bu hafta bir miktar toparlanma gösterse de son bir yılın en düşük seviyelerinde işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle bugün benzine 63 kuruş indirim gelmesi bekleniyor. Motorin fiyatlarında ise bir değişim beklenmiyor.

2022 yılını 19,51 TL seviyesinde kapatan benzin, bugün gelmesi beklenen indirimle beraber 18,88 TL’ye gerileyecek. İstanbul merkezli motorin fiyatı ise 22,12 TL

2022’yi 19,51 TL’den kapatan benzinin litresi, bugün gelmesi beklenen indirimle beraber 18,88 TL’ye gerilemiş olacak. İstanbul merkezli motorin fiyatı ise 22,12 TL.

Dolar kuru zirvede

Akaryakıt fiyatlarını etkileyen önemli etkenlerden bir tanesi olan dolar kuru 18,80 seviyesinde işlem görüyor. Kurda gece seanslarında 18,80 üzeri ataklar görülürken, işlem saatlerinde ise yatay seyrediyor.

Güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 19,51 TL (Beklenen 63 kuruş indirimle fiyat 18,88 TL olacak)

Motorin: 22,12 TL

Otogaz: 10,5 TL

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans