Connect with us

Altın

Altın fiyatları rekor kırdı

Published

on

Altın fiyatları rekor kırdı

Gram altın 1.113 TL ile yeni rekorunu kırdı. 2022 yılında yüzde 43 yükselişle zirve seviyeden kapatan gram altın, bugün ons altındaki yükselişin etkisiyle yeni rekora ulaştı.

Ons altın 7 ayın en yükseğinde

Ons fiyatı bugün 1.850 dolara çıkarak Haziran ayı sonrasında en yüksek seviyesine yükseldi. 2022’nin ilk çeyreğinde jeopolitik risklerle zirve seviyeye yükselen ons altın, yılın devamında merkez bankalarının faiz artışına girmesiyle kazançlarını sildi. Son aydaki toparlanmayla yılı yüzde 1’lik primle kapan ons altın 2023 yılına yükselişle başladı.

Küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle merkez bankalarının faiz artışını yavaşlatması ve doların 7 ayın en düşük seviyelerinde işlem görmesi altın fiyatlarını destekliyor.

Yurt içinde dolar kurunun 18,70’li seviyeler zirvede işlem görmesi ve onsun da yükselmesiyle altın fiyatları rekor seviyelere çıktı.

Bugün serbest piyasa çeyrek altın 1.856 TL’den cumhuriyet altını ise 7.398 TL’den satılıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans