Connect with us

Global

İzmir’de toplu ulaşıma zam

Published

on

İzmir'de toplu ulaşıma zam

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplu ulaşımda uygulanan tam biniş ücretini yüzde 35,08 artışla 8,78 liraya yükseltilmesine karar verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı açıklamada, kent içi toplu ulaşım ücret tarifesine ilişkin karar “oy birliğiyle” alındı.

ESHOT, İZDENİZ, İzmir Metro, İzmir Tramvay ve İZBAN’da 2 Ocak 2023’ten itibaren geçerli yeni tarifeye göre tam biniş ücreti 8,78 lira, öğrenci biniş ücretinin ise 3 lira oldu.

Öğretmen ve 60 yaş kartları ile biniş ücreti ise 7,56 liraya yükseltildi.

Günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkanı sağlayan “Halk Taşıt” uygulamasında ise tam biniş 4,39, öğrenci ücreti 1,50 lira olarak açıklandı. Halk Taşıt tam binişlerinde ilk aktarma için ücret 1,75, ikinci aktarma 1 lira olacak.

Yüzde 35,08 artış uygulanan tam biniş ücreti halen 6,5, öğrenci biniş ücreti ise 2,2 lira olarak uygulanıyor.

Belediye desteği 16,79 lira


İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, yeni tarife rakamları baz alındığında, biniş başına belediye olarak 16,79 lira destek vereceklerini belirterek, “2022 yılı başında toplu ulaşım sübvansiyon rakamını 2 milyar lira olarak öngörmüştük. Aralık iki itibarıyla kasamızdan çıkan destek miktarı 3,5 milyar lirayı bulmuş durumda. Yeni yılda bu rakamın 4 milyar liranın da üzerine çıkacağını öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans