Connect with us

Global

Asgari ücret açıklandı

Published

on

Asgari ücret açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücreti açıkladı. Yeni yılda asgari ücret 8 bin 500 TL olacak.

Beştepe’de Çalışma Bakanlığı ve işveren temsilcilerinin yer aldığı basın toplantısında kararı açıklayan Cumhurbaşkanı şu açıklamaları yaptı:

“Çalışan ve işveren tarafları ortak bir rakam üzerinde uzlaşamamışlardır. Saygıyla karşılıyoruz. Bize düşen görev en hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları yük bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz. Taraflar arasında makul bir noktada uzlaşma sağlanması için gayret sarf ettik. Geçmiş yıllarda da hükümetçe sonuçlanan çok sayıda müzakere olmuştur. Bu defa da öyle oldu. Açıkladığımız asgari ücret rakamı ekonomik görünüm ile uyumlu.”

Enflasyon rakamlarına göre ara düzenleme de yapılabileceğini söyleyen Erdoğan şunları ekledi:

“Enflasyonu yıl ortasında %30’lu yıl sonunda %20’li rakamlara indirmekte kararlıyız. Herkesten hesabını buna göre yapmasını bekliyoruz. Geçen yıl olduğu gibi beklenmedik bir durumla karşılaşırsak ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrette yıllık ortalama artış oranı %70’in üzerinde olduğunu belirtti.

Karara Türk-İş şerh koydu ve basın toplantısına katılmadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans