Connect with us

Global

Konut satışları düştü

Published

on

Konut satışları düştü

Türkiye’de konut satışları Kasım ayında geçtiğimiz yıla göre yüzde 34,1 oranında düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre Kasım ayında 117 bin 806 konut satışı yapıldı. Kasım 2021’de faiz oranlarının indirilmesi ve dövizdeki rekor yükselişlerin yaşanmasıyla konut fiyatları artış yaşamış, konut satışları da aynı şekilde yükselmişti.

Kasım 2021’deki konut satışları 178 bin 814 ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Fakat Kasım 2022’de hem fiyatları çok yüksek olması hem de enflasyonun gelir kaybı yaratması nedeniyle konut satışlarında düşüşler yaşandı.

Kasım ayında en çok hangi illerde konut satışı yapıldı?

Konut satışlarında İstanbul 19 bin 687 konut satışı ile en yüksek seviyeye ulaştı. İstanbul’u 9 bin 367 konut satışı ile Ankara izledi. Ekim ayında İzmir’i geçerek üçüncü sıraya yükselen Antalya, Kasım ayında yerini korudu. Son ayda Antalya’da 7 bin 902 konut satışı yapıldı. Konut satış sayısının en az olduğu iller ise 34 konu ile Hakkari, 47 konut ile Ardahan ve 58 konut ile Bayburt oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans