Connect with us

Global

ABD özel sektör istihdamı yavaşladı

Published

on

ABD özel sektör istihdamı yavaşladı

Amerika’da Kasım ayında özel sektörde istihdam artışı yavaşladı. ADP Araştırma Enstitüsü’nün yayınladığı verilere göre ülkede özel sektör istihdamı 127 bin arttı. Bu oran, Ocak 2021 yılından bu yana en yavaş artış oldu.

ADP Kıdemli Ekonomisti Nela Richardson Açıklanan veri, istihdam yaratılması ve ücret artışlarında Fed’in sıkılaşmasının etkisinin olduğunu gösteriyor. Daha az çalışan istifa ediyor ve pandemi sonrası toparlanma stabilize oluyor” dedi.

Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin 200 bin artması, işsizlik oranının ise değişmemesi bekleniyor.

ABD büyümesi yukarı yönlü revize edildi

Bugün açıklanan verilere göre ABD ekonomisinin 3. çeyrek büyüme rakamı yüzde 2,6’dan yüzde 2,9 olarak değiştirildi.

Büyüme verisi tüketici harcamaları ve şirket yatırımlarındaki revizyonla yükseliş gösterdi.

Ticaret bakanlığının yayınlandığı verilere göre, 3. çeyrekte yıllık olarak hesaplanan büyüme yüzde 2,9 oldu. Gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi de yıllık bazda yüzde 4,5’ten 4,6’ya revize edildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans