Connect with us

Kripto Para

Kripto para dolandırıcılığında artış

Published

on

Kripto para dolandırıcılığında artış

Financial Times’ın Birleşik Krallık polis birimi Action Fraud’un yayınladığı verilerden derlediği habere göre, Birleşik Krallık’taki kripto para dolandırıcılığı yılda yüzde 32 artışla 226 milyon sterline yükseldi.

Birleşik Krallık’ta yaşanan resesyon ve fiyat artışları, toplumu dolandırıcılara karşı savunmasız durumda bırakıyor.

Pinsent Masons’tan adli muhasebeci Hinesh Shah, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Dolandırıcılar, sıkıntılı zamanlarda, deneyimsiz yatırımcıları büyük kâr vaadi ile avlamaya çalışırlar.” dedi.

Birleşik Krallık’ta, kripto sektöründeki suçlar çoğalmaya devam ederken, kolluk kuvvetleri yüz milyonlarca sterlin değerinde kripto parayı ele geçirdi. Suçun önüne geçebilmek için polis birimlerinde uzmanlar istihdam edilmeye başlandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Binance, kurtarma fonu detaylarını açıkladı

Published

on

By

Binance-kurtarma-fonunun-detaylari-acikladi

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, FTX çöküşü sonrasında oluşan kriz ortamında zor duruma düşen kripto şirketlerini kurtarmak için bir fon kuracağını açıklamıştı. Şimdi bu fonu hayata geçiren Binance, girişimin detayları hakkında bir duyuru yayınladı.

Binance, yaptığı açıklamada kullanıcıları koruma ve sektörü yeniden inşa etme sorumluluklarının bulunduğunu söyleyerek Web3’ün geleceğini desteklemek isteyen şirketler için bir kapı açtığını Endüstri Kurtarma Girişimi (IRI) adı verilen fonu kurduklarını duyurdu.

Endüstri Kurtarma Girişimi’nin bir yatırım fonu olmayacağını söylenirken girişime başvuran her katılımcının şeffaflık koşulları altında taahhüt ettikleri sermayenin, halka açık adreslere gönderilmesi gerektiğini açıkladı.

Girişime dahil olacak yatırımcılar ile Binance de dahil olmak üzere desteklemek istedikleri şirketlerle bağımsız olarak anlaşma yapabilir durumda olacak. Girişime dahil olmak isteyen geleneksel finans şirketlerinin halka açık kripto adreslerine fon aktaramayacağı için Binance yetkilileri, bu şirketlerle farklı bir anlaşma yapısıyla çalışmaya açık olduğunu da aktardı.

Yaklaşık 6 aylık bir yatırım süreci öngörülürken yapılan açıklamada katılımcıların girişim sonunda kullanılmamış fonlarını yine halka açık adreslerden çekebilmesi sağlanacak.

150 şirket destek için başvurdu

Yapılan açıklamada Endüstri Kurtarma Girişimi’ne şimdiye kadar yaklaşık 150 şirketin başvurduğu açıklandı. Girişim içindeki her yatırımcı, yapılacak anlaşmaları gözden geçirme hakkına sahip olacak ve aktardığı fonlarla hangi şirketlerin desteklenmesini istediklerini kendileri seçebilecek.

Binance, son olarak girişimin amacının sektörün en iyi teknoloji uzmanları ve girişimcileri tarafından kurulan ve sistematik ve piyasa risklerinden dolayı kısa vadeli finansal zorluklarla karşı karşıya kalmış, gelecek vadeden şirketleri desteklemek olduğunu söyledi.

Desteklenecek şirketler ile ilgili genel kriterler ise yenilikçi ve uzun vadeli değer oluşturma potansiyeli olan, şeffaf ve uygulanabilir bir iş modeline sahip, risk yönetimine tam odaklı girişimler olarak açıklandı.

Continue Reading

Kripto Para

FTX’in çöküşünde yeni detaylar ortaya çıktı

Published

on

By

FTX'in çöküşünde yeni detaylar ortaya çıktı

Geçtiğimiz hafta iflas eden kripto platformu FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried iflasın hemen öncesinde 51 milyar dolarlık teminatın değerinin silindiğini söyledi.

Çalışanlarına yolladığı özür mektubunda Bankman-Fried 60 milyar dolar büyüklüğündeki teminatın iflasın hemen öncesinde 9 milyar dolara kadar düştüğünü söyledi.

İflas süreci devam ederken şirkete ilişkin skandalların detayları da ortaya çıkmaya devam ediyor. FTX’i temsil eden bir avukat “ciddi miktarda FTX varlığının çalındığı veya kayıp olduğu” söyledi. İflas sürecinin görüldüğü mahkemede ise hakim FTX alacaklarının isminin şimdilik gizli kalmasına izin verdi.

Binance’in fon görüşmeleri sürüyor

Bir sonraki domino taşı olarak görülen dijital varlık aracı kurumu Genesis’in ise bilançosunda 2,8 milyar dolar kredi büyüklüğü olduğu, bunun yüzde 30’unun Genesis’in ana ortağı Digital Currency Group dahil olmak üzere grup içi şirketlere verilen kredilerden oluştuğu söylenildi.

Kripto Endüstrisinin en büyük oyuncusu olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao kripto sektörü toparlanma fonuna nakit desteği sağlamak için geçtiğimiz hafta Abu Dabi’de görüşmeler yaptı. Kripto para endüstrisinin geleceği belirsizliğe sürüklenirken, varlıklar şimdilik kayıplarını sınırlamış gibi gözüküyor.

Continue Reading

Global

Düşüşe rağmen Ethereum alınmaya devam ediliyor

Published

on

By

Düşüşe rağmen Ethereum alınmaya devam ediliyor

Ortaya çıkan son verilerde, büyük Ethereum yatırımcılarının dünkü işlemlerde dip seviyelerden 947.940 ETH daha aldığını gösterdi.

Santiment tarafından yayınlanan verilere göre Ethereum balinalarının 1 milyar doları bulan toplu ETH alımı, bu yıl bir günde alınan en büyük beşinci Ethereum miktarı olarak kayıtlara geçti. Bir diğer yandan Ethereum, dün yüzde 3 gerilerken büyük yatırımcı alımlarının düşüşü durduramadığı görüldü.

Düşüşe rağmen 10 ila 1 milyar dolarlık kripto paraya sahip olan grup, ETH’nin düşük seviyelerini satın alma fırsatı olarak görmeye devam eder halde.

Ethereum, Bitcoin’e de karşı değer kaybına devam ediyor. Son günlerde Bitcoin’den daha kötü performansa sahip Ethereum ayın başında 0,077 BTC’ye kadar toparlandıktan sonra Kasım ayı boyunca düşüşe devam ederek bugün 0,069 BTC seviyesine düşmüş durumda.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans