Connect with us

Kripto Para

Kripto paralarda düşüş devam ediyor

Published

on

Kripto paralar haftaya satış baskısıyla başladı

Kripto paralar, haftanın son günü hızlanan satış baskısını hafta başında da devam ettiriyor.
Kripto para toplam piyasa değeri, gün içerisinde devam eden satıcılı seyirle 800 milyar doların altına düştü. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 60 milyar dolar ile düşük seyretmeye devam ediyor.

Piyasalarda olumlu haber eksikliğinin yanında birçok kripto şirketinin finansal durumlarının kötüleşmeye devam etmesi, kripto yatırımcılarını da tedirgin ediyor. Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, şu an 21 seviyesinde aşırı korku bölgesinde devam ediyor.

Bir diğer yandan piyasa değer, FTX krizinin zirve yaptığı 9-10 Kasım tarihlerinde görülen seviyeye geri döndü. Bununla birlikte aynı haftada ABD enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla başlayan toparlanma hareketinin kazanımları silinmiş oldu.

ABD seansı öncesi ilk 100 kripto paranın 94’ü dünkü fiyatına göre ekside devam ediyor.

Bitcoin, gün içerisinde satıcılı hareket ederken, son 24 saatte yüzde 3’e yakın düşüş görerek 16 bin dolar sınırında hareket ediyor. Yukarı yönlü ataklar ise daha düşük zirveler oluşturmaya başladı. Bu da 16 bin dolar desteği için baskının artmasına neden olur.

Ethereum’da kayıplar %4’e yaklaştı. Şu an 1.120 dolarda işlem gören ETH, bu noktada direnç görmeye devam ediyor.

Altcoin piyasasında son durum

İlk 10’da yer alan diğer kripto varlıklar, sabah saatlerine nazaran kayıplarını bir nebze azaltsa da negatif bölgede kalıyor. ABD işlem saatlerinden önce ilk 10’da son 24 saatte en çok düşen altcoin’ler, yüzde 6 bandında gerileyen XRP ve DOGE oldu.

İlk 100 kripto para arasında az sayıda varlık değer artışına sahip. Bunlar arasında piyasanın aksine hareket eden Huobi Token, Bugün yüzde 12 yükselişle ilk sırada yer alıyor. Ardından 88. sıradaki NEM, yüzde 6 değer artışıyla gelirken Kasım ayında ciddi bir yükseliş ivmesine sahip TWT, geçen hafta yatay kaldıktan sonra bugün yüzde 1 gibi kısıtlı bir yükselişle devam ediyor.

İlk 100’de en çok düşen altcoin’lerin başında sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14 düşen Chiliz ve Algorand bulunuyor. Unus Sed Leo ve Near ise %9 bandında düşüşe bu iki altcoin’i takip ediyor.

ABD piyasasının açılışı öncesi vadeli endeksler, hafif negatif seyre sahip. Dolar endeksi ise geçen hafta 105 seviyesinde dip gördükten sonra yeniden yükselemeye başladı. Dolar son 3 iş gününde güçlenme belirtileri gösterirken bugün yüzde 1’e yakın artışla 107 bandında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Ripple tarihi zirvesinde

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Ripple tarihi zirvesinde
Kripto para piyasasının 6. kripto para birimi XRP, geçtiğimiz gün ani bir sıçrama göstererek dikkatleri üstüne çekti.

Bitcoin geçtiğimiz gün rekor seviyesini tazelerken çift haneli oranda kazançlar kaydeden kripto paralardan birisi de XRP oldu. Ripple, ABD işlem saatlerinde hızlı bir talep dalgası görerek 0,67 dolardan 0,74 dolara kadar yükseliş gösterdi. XRP, 2024 yılı yükseliş trendi boyunca diğer altcoin’lerden nispeten daha zayıf kalırken, Bitcoin’in rekor fiyatlara ulaştığı günlerde eş zamanlı olarak önemli yükselişler gösteriyor. Kripto para, en son BTC’nin 5 Mart tarihi zirvesini ilk kez kırdığı gün benzer bir sıçrama göstererek 0,66 dolara çıkmıştı.

5 Mart yükselişinin ardından piyasada ani geri dönüş olduğu sırada XRP de %8’i bulan düşüşle kısa bir süre 0,53 dolara kadar geriledi. Son yükseliş ivmesinde ise yine bir miktar gerileyen XRP, sabah saatlerinde 0,69 dolara kadar bir düzeltme gördü.

Continue Reading

Global

FED kararı sonrasında kripto paralar düşüşte

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Geçtiğimiz gün beklentiler doğrultusunda açıklanan faiz kararıyla birlikte, faizler bir kez daha tarihi yüksek seviyelerde sabit kaldı.

FOMC toplantısının ardından Jerome Powell’ın konuşması merakla beklenirken piyasa katılımcıları konuşma esnasında bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair sinyaller aradı. Fakat fed kanadından gelen temkinli duruş, piyasalarda karışık seyrin izlenmesine sebep oldu.

FED’in mevcut yaklaşımının ardından gün içerisinde 103 seviyesinin altını test eden dolar endeksi, yönünü hızlı bir şekilde tersine çevirirken günlük kayıplarını geri aldı. Bugün de yükselişle başlayan DXY, sabah saatlerinde 103,7 seviyede bulunuyor.

FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın ifadeleri daha çok şahin tonda yorumlanırken, piyasalardaki risk iştahının azaldığı da görüldü. Kripto para piyasalarında bu durumdan olumsuz etkilendi. İlk tepki kriptoda satış yönlü oldu. Bitcoin, 42.000 doların altını test ettikten sonra yeni günde kısmi bir toparlanmayla 42.000 dolar bandına dönüş sağladı. Fakat en büyük kripto paranın 3 gündür devam eden düşüş serisi devam ediyor.

Altcoin piyasasında kayıplar daha sertti. Piyasa değeri yüksek altcoinler arasında Ethereum, Bitcoin ile paralel bir düşüşle 2.240 dolara kadar geriledi. SOL, ADA ve AVAX gibi kripto paralar, yüzde 10’a yakın düşüş kaydetti.

Continue Reading

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans