Connect with us

Kripto Para

Kripto paralarda düşüş devam ediyor

Published

on

Kripto paralar haftaya satış baskısıyla başladı

Kripto paralar, haftanın son günü hızlanan satış baskısını hafta başında da devam ettiriyor.
Kripto para toplam piyasa değeri, gün içerisinde devam eden satıcılı seyirle 800 milyar doların altına düştü. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 60 milyar dolar ile düşük seyretmeye devam ediyor.

Piyasalarda olumlu haber eksikliğinin yanında birçok kripto şirketinin finansal durumlarının kötüleşmeye devam etmesi, kripto yatırımcılarını da tedirgin ediyor. Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, şu an 21 seviyesinde aşırı korku bölgesinde devam ediyor.

Bir diğer yandan piyasa değer, FTX krizinin zirve yaptığı 9-10 Kasım tarihlerinde görülen seviyeye geri döndü. Bununla birlikte aynı haftada ABD enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla başlayan toparlanma hareketinin kazanımları silinmiş oldu.

ABD seansı öncesi ilk 100 kripto paranın 94’ü dünkü fiyatına göre ekside devam ediyor.

Bitcoin, gün içerisinde satıcılı hareket ederken, son 24 saatte yüzde 3’e yakın düşüş görerek 16 bin dolar sınırında hareket ediyor. Yukarı yönlü ataklar ise daha düşük zirveler oluşturmaya başladı. Bu da 16 bin dolar desteği için baskının artmasına neden olur.

Ethereum’da kayıplar %4’e yaklaştı. Şu an 1.120 dolarda işlem gören ETH, bu noktada direnç görmeye devam ediyor.

Altcoin piyasasında son durum

İlk 10’da yer alan diğer kripto varlıklar, sabah saatlerine nazaran kayıplarını bir nebze azaltsa da negatif bölgede kalıyor. ABD işlem saatlerinden önce ilk 10’da son 24 saatte en çok düşen altcoin’ler, yüzde 6 bandında gerileyen XRP ve DOGE oldu.

İlk 100 kripto para arasında az sayıda varlık değer artışına sahip. Bunlar arasında piyasanın aksine hareket eden Huobi Token, Bugün yüzde 12 yükselişle ilk sırada yer alıyor. Ardından 88. sıradaki NEM, yüzde 6 değer artışıyla gelirken Kasım ayında ciddi bir yükseliş ivmesine sahip TWT, geçen hafta yatay kaldıktan sonra bugün yüzde 1 gibi kısıtlı bir yükselişle devam ediyor.

İlk 100’de en çok düşen altcoin’lerin başında sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14 düşen Chiliz ve Algorand bulunuyor. Unus Sed Leo ve Near ise %9 bandında düşüşe bu iki altcoin’i takip ediyor.

ABD piyasasının açılışı öncesi vadeli endeksler, hafif negatif seyre sahip. Dolar endeksi ise geçen hafta 105 seviyesinde dip gördükten sonra yeniden yükselemeye başladı. Dolar son 3 iş gününde güçlenme belirtileri gösterirken bugün yüzde 1’e yakın artışla 107 bandında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans