Connect with us

Kripto Para

Kripto paralarda düşüş devam ediyor

Published

on

Kripto paralar haftaya satış baskısıyla başladı

Kripto paralar, haftanın son günü hızlanan satış baskısını hafta başında da devam ettiriyor.
Kripto para toplam piyasa değeri, gün içerisinde devam eden satıcılı seyirle 800 milyar doların altına düştü. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 60 milyar dolar ile düşük seyretmeye devam ediyor.

Piyasalarda olumlu haber eksikliğinin yanında birçok kripto şirketinin finansal durumlarının kötüleşmeye devam etmesi, kripto yatırımcılarını da tedirgin ediyor. Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, şu an 21 seviyesinde aşırı korku bölgesinde devam ediyor.

Bir diğer yandan piyasa değer, FTX krizinin zirve yaptığı 9-10 Kasım tarihlerinde görülen seviyeye geri döndü. Bununla birlikte aynı haftada ABD enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla başlayan toparlanma hareketinin kazanımları silinmiş oldu.

ABD seansı öncesi ilk 100 kripto paranın 94’ü dünkü fiyatına göre ekside devam ediyor.

Bitcoin, gün içerisinde satıcılı hareket ederken, son 24 saatte yüzde 3’e yakın düşüş görerek 16 bin dolar sınırında hareket ediyor. Yukarı yönlü ataklar ise daha düşük zirveler oluşturmaya başladı. Bu da 16 bin dolar desteği için baskının artmasına neden olur.

Ethereum’da kayıplar %4’e yaklaştı. Şu an 1.120 dolarda işlem gören ETH, bu noktada direnç görmeye devam ediyor.

Altcoin piyasasında son durum

İlk 10’da yer alan diğer kripto varlıklar, sabah saatlerine nazaran kayıplarını bir nebze azaltsa da negatif bölgede kalıyor. ABD işlem saatlerinden önce ilk 10’da son 24 saatte en çok düşen altcoin’ler, yüzde 6 bandında gerileyen XRP ve DOGE oldu.

İlk 100 kripto para arasında az sayıda varlık değer artışına sahip. Bunlar arasında piyasanın aksine hareket eden Huobi Token, Bugün yüzde 12 yükselişle ilk sırada yer alıyor. Ardından 88. sıradaki NEM, yüzde 6 değer artışıyla gelirken Kasım ayında ciddi bir yükseliş ivmesine sahip TWT, geçen hafta yatay kaldıktan sonra bugün yüzde 1 gibi kısıtlı bir yükselişle devam ediyor.

İlk 100’de en çok düşen altcoin’lerin başında sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14 düşen Chiliz ve Algorand bulunuyor. Unus Sed Leo ve Near ise %9 bandında düşüşe bu iki altcoin’i takip ediyor.

ABD piyasasının açılışı öncesi vadeli endeksler, hafif negatif seyre sahip. Dolar endeksi ise geçen hafta 105 seviyesinde dip gördükten sonra yeniden yükselemeye başladı. Dolar son 3 iş gününde güçlenme belirtileri gösterirken bugün yüzde 1’e yakın artışla 107 bandında bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

Global

Haftanın en çok kazandıran kripto paraları

Published

on

By

Haftanın en çok kazandıran kripto paraları

Kripto paralar, haftanın ilk günlerinde yukarı yönelirken ikinci yarıda FED açıklamalarının etkisiyle birlikte yönünü aşağıya çevirdi ve genel olarak haftalık kazanımlarını geri verdi.

Toplam piyasa değer hafta ortasında 880 milyar dolara kadar ulaştıktan sonra başlayan fon çıkışlarıyla birlikte toplam değer 827 milyar dolara kadar geriledi. En büyük 100 kripto para arasında bu hafta piyasadan pozitif ve negatif ayrışan kripto paralar ise;

OKB (OKB): %12,49
Bitcoin SV (BSV): %11,21
XDC Network (XDC): %10,92
Immutable X (IMX): %3,98
Neo (NEO): %2,36


Bu hafta ilk 100’de en çok düşen 5 kripto para birimi ise şu şekilde sıralandı:

Trust Wallet Token (TWT): -%26,38
FTX Token (FTT): -%26,28
Chain (XCN): -%22,34
Neutrino USD (USDN): -%17,64
Flow (FLOW): -%17,34

Kripto paralarda düşüş eğilimi bugün ağırlığını artırmış durumda. İlk 100 kripto paranın 92’si dünkü fiyatlarına göre ekside devam ediyor. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4’e yakın düşüşle 17 bin dolar seviyesine çekildi. Ethereum ise daha ağır kayıplar görürken yüzde 6’ya ulaşan düşüş ivmesiyle 1.210 dolara kadar geriledi.

Ethereum’un ardından ilk 10 kripto para arasında DOGE ve ADA yüzde bandındaki düşüşlerle sırasıyla 0,082 ve 0,285 dolara kadar geriledi. Diğer yüksek piyasa değerine sahip kripto paralar ise %4 bandındaki günlük düşüşle devam ediyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans