Connect with us

Global

Merkez Bankası, piyasanın enflasyon, kur ve faiz beklentilerini açıkladı

Published

on

TCMB faiz kararını açıkladı

TCMB, reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi Kasım raporunu açıkladı.

Enflasyon beklentileri yükseldi

Katılımcıların yıl sonunda enflasyon beklentisi Ekim ayında yüzde 67,78 iken, Kasım ayı anket döneminde yüzde 68,06’ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,34 iken, bu dönemde yüzde 37,47 oldu.

Dolar/TL beklentisi düştü

Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi Ekim ayı döneminde 19,82 iken, Kasım ayı anket döneminde 19,54’e geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 23,61’den 23,33’e düştü.

Faizin düşmesi bekleniyor

Katılımcıların BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,25 iken, bu dönemde yüzde 9,47 olarak değişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 11,22 iken, bu dönemde yüzde 9,00 olarak gerçekleşti.

Büyüme beklentisi değişmedi

Katılımcıların 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,1 olarak korundu. 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu dönemde yüzde 4,1 olarak düşüş gösterdi.

Katılımcı oranı azaldı

Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl anket yaptığı temsilci sayısı 60’a yakındı. Bu ayki anket 41 temsilci ile yapıldı. Anket sonuçlarına göre sektör temsilcilerinin enflasyon beklentisi Merkez Bankasının %65 beklentisinin üstünde. Dolar kurundaki yatay seyrin devam etmesi beklenirken, faizlerde de düşüş bekleniyor. Son yapılan toplantıda faizi yüzde 10,5’e indiren banka, tek haneye doğru faiz indirimine yılın son toplantısında da devam etmesi bekleniyor. Büyümede 2022 beklentisinde bozulma görülmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans