Connect with us

Global

Merkez Bankası, piyasanın enflasyon, kur ve faiz beklentilerini açıkladı

Published

on

TCMB faiz kararını açıkladı

TCMB, reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi Kasım raporunu açıkladı.

Enflasyon beklentileri yükseldi

Katılımcıların yıl sonunda enflasyon beklentisi Ekim ayında yüzde 67,78 iken, Kasım ayı anket döneminde yüzde 68,06’ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,34 iken, bu dönemde yüzde 37,47 oldu.

Dolar/TL beklentisi düştü

Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi Ekim ayı döneminde 19,82 iken, Kasım ayı anket döneminde 19,54’e geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 23,61’den 23,33’e düştü.

Faizin düşmesi bekleniyor

Katılımcıların BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,25 iken, bu dönemde yüzde 9,47 olarak değişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 11,22 iken, bu dönemde yüzde 9,00 olarak gerçekleşti.

Büyüme beklentisi değişmedi

Katılımcıların 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,1 olarak korundu. 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu dönemde yüzde 4,1 olarak düşüş gösterdi.

Katılımcı oranı azaldı

Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl anket yaptığı temsilci sayısı 60’a yakındı. Bu ayki anket 41 temsilci ile yapıldı. Anket sonuçlarına göre sektör temsilcilerinin enflasyon beklentisi Merkez Bankasının %65 beklentisinin üstünde. Dolar kurundaki yatay seyrin devam etmesi beklenirken, faizlerde de düşüş bekleniyor. Son yapılan toplantıda faizi yüzde 10,5’e indiren banka, tek haneye doğru faiz indirimine yılın son toplantısında da devam etmesi bekleniyor. Büyümede 2022 beklentisinde bozulma görülmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans