Connect with us

Global

Merkez Bankası, piyasanın enflasyon, kur ve faiz beklentilerini açıkladı

Published

on

TCMB faiz kararını açıkladı

TCMB, reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi Kasım raporunu açıkladı.

Enflasyon beklentileri yükseldi

Katılımcıların yıl sonunda enflasyon beklentisi Ekim ayında yüzde 67,78 iken, Kasım ayı anket döneminde yüzde 68,06’ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,34 iken, bu dönemde yüzde 37,47 oldu.

Dolar/TL beklentisi düştü

Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi Ekim ayı döneminde 19,82 iken, Kasım ayı anket döneminde 19,54’e geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 23,61’den 23,33’e düştü.

Faizin düşmesi bekleniyor

Katılımcıların BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,25 iken, bu dönemde yüzde 9,47 olarak değişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 11,22 iken, bu dönemde yüzde 9,00 olarak gerçekleşti.

Büyüme beklentisi değişmedi

Katılımcıların 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,1 olarak korundu. 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu dönemde yüzde 4,1 olarak düşüş gösterdi.

Katılımcı oranı azaldı

Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl anket yaptığı temsilci sayısı 60’a yakındı. Bu ayki anket 41 temsilci ile yapıldı. Anket sonuçlarına göre sektör temsilcilerinin enflasyon beklentisi Merkez Bankasının %65 beklentisinin üstünde. Dolar kurundaki yatay seyrin devam etmesi beklenirken, faizlerde de düşüş bekleniyor. Son yapılan toplantıda faizi yüzde 10,5’e indiren banka, tek haneye doğru faiz indirimine yılın son toplantısında da devam etmesi bekleniyor. Büyümede 2022 beklentisinde bozulma görülmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans