Connect with us

Global

Merkez Bankası, piyasanın enflasyon, kur ve faiz beklentilerini açıkladı

Published

on

TCMB faiz kararını açıkladı

TCMB, reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ile yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi Kasım raporunu açıkladı.

Enflasyon beklentileri yükseldi

Katılımcıların yıl sonunda enflasyon beklentisi Ekim ayında yüzde 67,78 iken, Kasım ayı anket döneminde yüzde 68,06’ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,34 iken, bu dönemde yüzde 37,47 oldu.

Dolar/TL beklentisi düştü

Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi Ekim ayı döneminde 19,82 iken, Kasım ayı anket döneminde 19,54’e geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 23,61’den 23,33’e düştü.

Faizin düşmesi bekleniyor

Katılımcıların BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,25 iken, bu dönemde yüzde 9,47 olarak değişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 11,22 iken, bu dönemde yüzde 9,00 olarak gerçekleşti.

Büyüme beklentisi değişmedi

Katılımcıların 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,1 olarak korundu. 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 4,2 iken, bu dönemde yüzde 4,1 olarak düşüş gösterdi.

Katılımcı oranı azaldı

Merkez Bankasının geçtiğimiz yıl anket yaptığı temsilci sayısı 60’a yakındı. Bu ayki anket 41 temsilci ile yapıldı. Anket sonuçlarına göre sektör temsilcilerinin enflasyon beklentisi Merkez Bankasının %65 beklentisinin üstünde. Dolar kurundaki yatay seyrin devam etmesi beklenirken, faizlerde de düşüş bekleniyor. Son yapılan toplantıda faizi yüzde 10,5’e indiren banka, tek haneye doğru faiz indirimine yılın son toplantısında da devam etmesi bekleniyor. Büyümede 2022 beklentisinde bozulma görülmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans