Connect with us

Global

Tesla hisselerine Twitter ayarı

Published

on

Tesla hisselerine Twitter ayarı

Tesla, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrasında yatırımcıların şirket hisselerini satmaya devam etti. Tesla hisseleri, 17 ayda elde ettiği tüm kazançları geri verdi.

Elektrik araç üreticisinin hisseleri Pazartesi günü New York’ta yüzde 5 düşüş yaşayarak Haziran 2021 yılından bu yana olan 197,08 dolara kadar geriledi. Bu düşüş SP 500 endeksinde yaşanan kayıplara en büyük katkıyı yapan gösterge oldu.

Tesla, bu yıl piyasaların büyük oranda riskli varlıklardan kaçınma eğilimleriyle yaşanan kayıpla mücadele etti. Fakat son düşüş büyük oranda şirket CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla gerçekleşti.

Elon Musk, Twitter anlaşmasını 27 Ekim’de sonuca ulaştırması sonrası platformda yapmayı planladığı değişikliklerle ilgili yoğun bir şekilde tweet atmaya başlamıştı.

Tesla hisseleri o tarihten bu yana yüzde 12 değer kaybederken, Nasdaq 100 endeksindeki düşüş yüzde 1,9 olarak gerçekleşti. S&P 500 endeksinde ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

Musk, sosyal medya platformunu satın alma niyetini belirttiğinden beri Tesla yatırımcılarının milyarderin birkaç yüksek profilli girişim nedeniyle fazla yayılmış olmasından endişe ettiği belirtiliyor.

Yatırımcılar ünlü milyarderin ana odağının zor günler geçiren Tesla’da olmasını istiyor. Son dönemde otomobillere olan talep enflasyonist ortamda zayıflarken, tedarik zinciri sorunları hala devam ediyor ve ham madde maliyetleri yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans