Connect with us

Global

Tesla hisselerine Twitter ayarı

Published

on

Tesla hisselerine Twitter ayarı

Tesla, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrasında yatırımcıların şirket hisselerini satmaya devam etti. Tesla hisseleri, 17 ayda elde ettiği tüm kazançları geri verdi.

Elektrik araç üreticisinin hisseleri Pazartesi günü New York’ta yüzde 5 düşüş yaşayarak Haziran 2021 yılından bu yana olan 197,08 dolara kadar geriledi. Bu düşüş SP 500 endeksinde yaşanan kayıplara en büyük katkıyı yapan gösterge oldu.

Tesla, bu yıl piyasaların büyük oranda riskli varlıklardan kaçınma eğilimleriyle yaşanan kayıpla mücadele etti. Fakat son düşüş büyük oranda şirket CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla gerçekleşti.

Elon Musk, Twitter anlaşmasını 27 Ekim’de sonuca ulaştırması sonrası platformda yapmayı planladığı değişikliklerle ilgili yoğun bir şekilde tweet atmaya başlamıştı.

Tesla hisseleri o tarihten bu yana yüzde 12 değer kaybederken, Nasdaq 100 endeksindeki düşüş yüzde 1,9 olarak gerçekleşti. S&P 500 endeksinde ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

Musk, sosyal medya platformunu satın alma niyetini belirttiğinden beri Tesla yatırımcılarının milyarderin birkaç yüksek profilli girişim nedeniyle fazla yayılmış olmasından endişe ettiği belirtiliyor.

Yatırımcılar ünlü milyarderin ana odağının zor günler geçiren Tesla’da olmasını istiyor. Son dönemde otomobillere olan talep enflasyonist ortamda zayıflarken, tedarik zinciri sorunları hala devam ediyor ve ham madde maliyetleri yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans