Connect with us

Global

Konut satışları düşüşte

Published

on

Konut satışları düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu yayınladığı raporda konut satışlarında Eylül ayında geçen yıla göre yüzde 22,9 oranında azalma yaşandı.

Geçtiğimiz yıl 147 bin 143 adet konut satışı yapılmıştı. Eylül 2022’de yurt içinde toplam konut satışı 113 bin 402 oldu.

Konut satışlarında İstanbul ilk sırada

Konut satışları İstanbul’da 19 bin 89 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 812 konut satışı ile yüzde 7,8 pay ile Ankara, 6 bin 338 konut satışı ve yüzde 5,6 pay ile İzmir takip etti.

En az konut satışı Hakkâri’de

Konut satışları sayısının en az olduğu iller, 40 konut ile Hakkari, 49 konut ile Ardahan ve 98 konut ile Gümüşhane oldu.

Yılın 9 ayında toplam kaç konut satıldı?

Yılın 9 ayına bakacak olursak, Ocak-Eylül döneminde konut satışları yüzde 11,4 artış gösterdi. Bu dönemde yurt genelinde toplamda 1 milyon 57 bin 193 adet konut satışı gerçekleşti.

Yabancılara ne kadar konut satıldı?

Yabancılara yapılan konut satışları Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 azalarak 5 bin 49 olarak gerçekleşti. Eylül ayında toplam konut satışları içerisinde yabancılara yapılan konut satışının payı ise yüzde 4,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sıraya bin 795 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla bin 585 konut satışı ile Antalya ve 335 konut satışı ile Mersin izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak- Eylül dönemine bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine bakarak yüzde 32,5 artış göstererek 49 bin 644 oldu.

Eylül ayında en çok Rus vatandaşları konut aldı. Bin 196 konut ile Rusya ilk sırada yer alırken, İran 592 adet, Irak ise 433 adet konut satın aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans