Connect with us

Global

Konut satışları düşüşte

Published

on

Konut satışları düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu yayınladığı raporda konut satışlarında Eylül ayında geçen yıla göre yüzde 22,9 oranında azalma yaşandı.

Geçtiğimiz yıl 147 bin 143 adet konut satışı yapılmıştı. Eylül 2022’de yurt içinde toplam konut satışı 113 bin 402 oldu.

Konut satışlarında İstanbul ilk sırada

Konut satışları İstanbul’da 19 bin 89 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 812 konut satışı ile yüzde 7,8 pay ile Ankara, 6 bin 338 konut satışı ve yüzde 5,6 pay ile İzmir takip etti.

En az konut satışı Hakkâri’de

Konut satışları sayısının en az olduğu iller, 40 konut ile Hakkari, 49 konut ile Ardahan ve 98 konut ile Gümüşhane oldu.

Yılın 9 ayında toplam kaç konut satıldı?

Yılın 9 ayına bakacak olursak, Ocak-Eylül döneminde konut satışları yüzde 11,4 artış gösterdi. Bu dönemde yurt genelinde toplamda 1 milyon 57 bin 193 adet konut satışı gerçekleşti.

Yabancılara ne kadar konut satıldı?

Yabancılara yapılan konut satışları Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 azalarak 5 bin 49 olarak gerçekleşti. Eylül ayında toplam konut satışları içerisinde yabancılara yapılan konut satışının payı ise yüzde 4,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sıraya bin 795 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla bin 585 konut satışı ile Antalya ve 335 konut satışı ile Mersin izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak- Eylül dönemine bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine bakarak yüzde 32,5 artış göstererek 49 bin 644 oldu.

Eylül ayında en çok Rus vatandaşları konut aldı. Bin 196 konut ile Rusya ilk sırada yer alırken, İran 592 adet, Irak ise 433 adet konut satın aldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Published

on

By

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Almanya enflasyon rakam Mart ayında yüzde 0,8 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı yüzde 7,4’e geriledi. Avrupa Birliği ile uyumlu TÜFE ise Mart ayında aylık yüzde 1,1 artarak yıllık yüzde 7,8 oldu.
Federal İstatistik Ofisinin bugün açıkladığı raporunda yıllık bazdaki düşüş azalan enerji fiyatları ve Almanya hükümetinin yardım paketlerinin etkili olduğu belirtildi. Küresel gıda fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen ülkede gıda fiyatlarının yüksek kaldığı gıda enflasyonunun yıllık yüzde 22,3 olduğu açıklandı.

Enflasyonda canlanma var

Almanya’da TÜFE, Kasım ve Aralık aylarında gerileme göstermesinin ardından 2023’te tekrar yükselişe geçti. Ocak’ta aylık yüzde 1 ve Şubat’ta aylık yüzde 0,8 oranında yükseliş görülmesinin ardından Mart ilk okunmada da %0,8’lik yükseliş yaşandı.

Continue Reading

Global

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Published

on

By

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Bundesnetzagentur’ın yayınladığı verilere göre Almaya’nın doğal gaz tüketimi, geçtiğimiz hafta 2018 – 2021 ortalamasına göre yüzde 34 azalma gösterdi.

Almanya, kış döneminde doğal gaz tedarikinin güvencede olması için tüketimin yüzde 20 kısılmasını hedeflemişti.

Almanya’nın doğal gaz depolarının doluluk oranı da 28 Mart itibarıyla yüzde 64,15 oldu. AB’nin toplam doğal gaz depolarında doluluk oranı yüzde 55,68 seviyesinde.

Continue Reading

Global

Üretici ve tüketici güveni endeksinde gerileme

Published

on

By

Üretici-ve-tüketici-güveni-endeksinde-gerileme

Üretici ve tüketicilerin genel ekonomik durum hakkında ne düşündüklerini gösteren ekonomik güven endeksi Mart ayında gerileme yaşadı.

TÜİK’in açıkladığı rapora göre Şubat ayında 99.1 seviyesinde olan ekonomik güven endeksi, Mart ayında 98,8’e düştü.

Ekonomik güven endeksini oluşturan alt endekslerde nasıl değişim izlendi?

Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında düşüş yaşayarak 80,1 seviyesine,
Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında azalarak 80,1 seviyesine, Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,4 oranında azalarak 117,7 seviyesine indi.

Ekonomik güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Ekonomik güven endeksi bu alt endekslerle birlikte toplam 20 alt endeksin ortalamasına göre hesaplanıyor ve elde edilen seviyenin 100 üzerinde olması ekonomiye dair olumlu beklentiler olduğu, 100 altında olması ise ekonomiye dair olumsuz beklentilerin fazla olduğu olarak değerlendiriliyor. Gösterge en son Ocak 2022’de eşik üzerine çıkmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans