Connect with us

Altın

Altın faiz baskılarıyla değer kaybediyor

Published

on

Kriptolarda Ayı piyasası rüzgarı

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verisi öncesinde altında satış baskıları hızlandı.

1.618 dolar ile 2,5 yılın en düşük seviyesine düşüş yaşayan ons altın, gelen tepki alımlarıyla birlikte 1.730 dolara çıktı. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nde tarım dışı istihdamın beklentilerden iyi gelmesi ve işsizlik oranının gerilemesiyle yeniden düşüşe geçen altın 4 günlük kayıpla 1.660 dolara düştü.

Perşembe günü açıklanacak enflasyon verisi yüzde 8 üzerinde kalması bekleniyor. Fed’in de Kasım FOMC toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına devam etmesi bekleniyor. Bu beklentilerle yeniden 20 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi bugün 113,55 seviyesini gördü. Endeks son saatte 112,90’dan ons altın ise 1.672 dolardan işlem görüyor.

Fed yetkililerinden güçlü mesajlar

Fed enflasyonu düşürmek için faiz arışlarının devam etmesi noktasında hem fikir, fakat birçok üye önden yüklemeli yüksek oranlı faiz artışlarının bu yıl devam etmesi gerektiği görüşünde. Bu yöndeki açıklamalar Kasım’da 75 baz puan ve Aralıkta da 50 baz puan beklentilerini kuvvetlendirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans