Connect with us

Global

KPMG, Kripto para tahmini yayınladı

Published

on

Uluslararası muhasebe ve danışmanlık şirketi KPMG, Kripto para endüstrisine dair tahminlerinin bulunduğu raporunu yayınlandı. KPMG’nin Fintek’in Nabzı olarak adlandırdığı raporunda kripto para ekosistemini yılın geri kalanında neler beklediğine dair beklentilerini paylaştı.

Raporda 2022’nin ilk yarısında kripto paraların bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldığının altı çizilirken, birçok kripto şirketinin bu zorluklarla başa çıkamadığını vurguladı.

KPMG, kripto para piyasaları için 2022 yılında görülen olumsuz faktörleri, Rusya – Ukrayna savaşı, Fed’in enflasyonla mücadelede izlediği sıkı para politikası, Terra’nın çöküşü ve bu çöküşe bağlı olan şirket iflasları olarak sıraladı. Olumsuz faktörlere karşın kripto şirketlerinin yılın ilk yarısında 14,2 milyar dolarlık sermaye çekmesi ise önemli bir gelişme olarak aktarıldı.

Kripto dostu düzenlemeler

Kripto endüstrisi için devam eden düzenleme çalışmalarına da değinen şirket, dünya hükümetlerinin yatırımcı koruması için çalışmalara devam edeceklerine inanıyor. Öngörülere göre ülkeler, Çin’in kriptoyu yasaklayan yaklaşımını benimsemeyecek ve kripto dostu düzenlemelerle daha rekabetçi ve özendirici bir pazar oluşturmak için gayret gösterecek.

Kripto şirketlerinin 2022 yılında ciddi bir stres testinden geçtiğini raporunda belirten KPMG, bu süreci dirençli şekilde atlatan şirketlerin, yeni bir yapılanmaya daha güçlü hale gelebileceğine inanıyor. Kripto kışı olarak adlandırılan bu dönemde ayakta kalacak şirketlerin, daha sağlıklı risk yönetimine sahip bir politikayla yöneleceğini iddia ediliyor. Uzun vadeli planları olmayan şirketlerin ise bu dönemde hayatta kalmayı başaramayıp iflas eden şirketlere katılacağı düşünülüyor.

“Sabit kripto varlıklara ilgi artacak”

KPMG önümüzdeki dönemlerde kripto sektörlerinden de bahsederek sabit kripto varlıklarına olan talebin artış yaşayacağını tahmin ediyor. Sabit kripto paralara olan talep artmaya devam ederken şirketlerin ödeme konusunda maliyet şeffaflık likidite ve kullanım kolaylığı gibi kriterleri ön planda tutan şirketler öncülüğünde gerçekleşeceği düşünülüyor.

Diğer yandan kripto sektöründeki şirketler ile geleneksel endüstri şirketleri arasında iş birliğinin artacağı da yapılan tahminler arasında. Raporda bu iki endüstride faaliyet gösteren şirketlerin yönetişim, sosyal ve çevresel ihtiyaçları daha verimli karşılamak için beraber çalışabileceği görüşü iletildi.

KPMG, raporunun genel özetinde 2022 yılının geri kalanı ve 2023’ün ilk yarısında fintek şirketlerinin yatırımcılar için odak noktası olarak kalmaya devam edeceği sonucuna varıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans