Connect with us

Kripto Para

Terra çöküş sonrasında ilk kez konuştu

Published

on

Terra çöküş sonrası 45 milyar doları bulan kayıpla beraber kripto para endüstrisinde Terra ağıyla finansal ilişki içinde bulunan birçok şirket, iflas etti. Platformun kurucusu Do Kwon ise çöküşün ardından ilk kez konuştu.

Geçtiğimiz gün twitter üzerinden Coinage Media’nın kurucu ortağı Zack Guzman, Terra CEO’su Do Kwon ile yapılan röportaj tanıtımı yayımlandı. Tanıtım videosunda Do Kwon, Terra’nın sabit kripto varlığının çöküşünün bir aldatmaca olduğunu gözüktüğünün kabul ettiğini söylerken Kripto piyasasında vahşi batı koşullarının geçerli olduğunu söyledi.

Do Kwon, çöküş esnasında ne hissettiği sorulduğunda ise bunun çok zor olduğunu ama algoritmik sabit kripto para endüstrisinin standart haline geldiğine inandığını ve büyük bir bahse girerek kaybettiğini itiraf ediyor.

Dolandırıcılık suçlamalarına cevap verdi

Terra ekosisteminin çöküşü kripto para piyasalarını derinden sarstı. Birçok bireysel ve kurumsal yatırımcılar, ciddi zararlar yaşadı. Bu durumunun üzerine Güney Kore otoriteleri soruşturmalarını genişletti. Terra’nın çöküşünü araştıran savcılar, Adalet Bakanlığından Do Kwon için “ülkeye girişte bildirim” ve Terra’nın kurucu ortağı Shin Hyun-Seong için seyahat kısıtlaması yasağının getirilmesini istedi.

Bunun yanı sıra Seul Güney Bölge Savcılığından müfettişler, Terra platformunun çöküşüne neden olan koşulları araştırmak adına geçen ay ülkenin en büyük kripto para borsaları da dahil olmak üzere birçok yerel borsaya baskın düzenleyip, işlem kayıtlarına el koydu.

Olayı aydınlatma konusunda kararlı adımlar atan Güney Kore Adalet Bakanı Han Dong-hoon ise kripto varlıklarla ilgili suç faaliyetlerini araştırmak için ABD’ye giderek iki ülke arasındaki potansiyel iş birliği konusunda temaslarda bulundu.

Henüz tanıtımı yayımlanan röportajda Do Kwon’un kendisine yönetilen dolandırıcılık iddialarına cevap vermesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Ripple tarihi zirvesinde

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Ripple tarihi zirvesinde
Kripto para piyasasının 6. kripto para birimi XRP, geçtiğimiz gün ani bir sıçrama göstererek dikkatleri üstüne çekti.

Bitcoin geçtiğimiz gün rekor seviyesini tazelerken çift haneli oranda kazançlar kaydeden kripto paralardan birisi de XRP oldu. Ripple, ABD işlem saatlerinde hızlı bir talep dalgası görerek 0,67 dolardan 0,74 dolara kadar yükseliş gösterdi. XRP, 2024 yılı yükseliş trendi boyunca diğer altcoin’lerden nispeten daha zayıf kalırken, Bitcoin’in rekor fiyatlara ulaştığı günlerde eş zamanlı olarak önemli yükselişler gösteriyor. Kripto para, en son BTC’nin 5 Mart tarihi zirvesini ilk kez kırdığı gün benzer bir sıçrama göstererek 0,66 dolara çıkmıştı.

5 Mart yükselişinin ardından piyasada ani geri dönüş olduğu sırada XRP de %8’i bulan düşüşle kısa bir süre 0,53 dolara kadar geriledi. Son yükseliş ivmesinde ise yine bir miktar gerileyen XRP, sabah saatlerinde 0,69 dolara kadar bir düzeltme gördü.

Continue Reading

Global

FED kararı sonrasında kripto paralar düşüşte

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Geçtiğimiz gün beklentiler doğrultusunda açıklanan faiz kararıyla birlikte, faizler bir kez daha tarihi yüksek seviyelerde sabit kaldı.

FOMC toplantısının ardından Jerome Powell’ın konuşması merakla beklenirken piyasa katılımcıları konuşma esnasında bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair sinyaller aradı. Fakat fed kanadından gelen temkinli duruş, piyasalarda karışık seyrin izlenmesine sebep oldu.

FED’in mevcut yaklaşımının ardından gün içerisinde 103 seviyesinin altını test eden dolar endeksi, yönünü hızlı bir şekilde tersine çevirirken günlük kayıplarını geri aldı. Bugün de yükselişle başlayan DXY, sabah saatlerinde 103,7 seviyede bulunuyor.

FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın ifadeleri daha çok şahin tonda yorumlanırken, piyasalardaki risk iştahının azaldığı da görüldü. Kripto para piyasalarında bu durumdan olumsuz etkilendi. İlk tepki kriptoda satış yönlü oldu. Bitcoin, 42.000 doların altını test ettikten sonra yeni günde kısmi bir toparlanmayla 42.000 dolar bandına dönüş sağladı. Fakat en büyük kripto paranın 3 gündür devam eden düşüş serisi devam ediyor.

Altcoin piyasasında kayıplar daha sertti. Piyasa değeri yüksek altcoinler arasında Ethereum, Bitcoin ile paralel bir düşüşle 2.240 dolara kadar geriledi. SOL, ADA ve AVAX gibi kripto paralar, yüzde 10’a yakın düşüş kaydetti.

Continue Reading

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans