Connect with us

Kripto Para

Terra çöküş sonrasında ilk kez konuştu

Published

on

Terra çöküş sonrası 45 milyar doları bulan kayıpla beraber kripto para endüstrisinde Terra ağıyla finansal ilişki içinde bulunan birçok şirket, iflas etti. Platformun kurucusu Do Kwon ise çöküşün ardından ilk kez konuştu.

Geçtiğimiz gün twitter üzerinden Coinage Media’nın kurucu ortağı Zack Guzman, Terra CEO’su Do Kwon ile yapılan röportaj tanıtımı yayımlandı. Tanıtım videosunda Do Kwon, Terra’nın sabit kripto varlığının çöküşünün bir aldatmaca olduğunu gözüktüğünün kabul ettiğini söylerken Kripto piyasasında vahşi batı koşullarının geçerli olduğunu söyledi.

Do Kwon, çöküş esnasında ne hissettiği sorulduğunda ise bunun çok zor olduğunu ama algoritmik sabit kripto para endüstrisinin standart haline geldiğine inandığını ve büyük bir bahse girerek kaybettiğini itiraf ediyor.

Dolandırıcılık suçlamalarına cevap verdi

Terra ekosisteminin çöküşü kripto para piyasalarını derinden sarstı. Birçok bireysel ve kurumsal yatırımcılar, ciddi zararlar yaşadı. Bu durumunun üzerine Güney Kore otoriteleri soruşturmalarını genişletti. Terra’nın çöküşünü araştıran savcılar, Adalet Bakanlığından Do Kwon için “ülkeye girişte bildirim” ve Terra’nın kurucu ortağı Shin Hyun-Seong için seyahat kısıtlaması yasağının getirilmesini istedi.

Bunun yanı sıra Seul Güney Bölge Savcılığından müfettişler, Terra platformunun çöküşüne neden olan koşulları araştırmak adına geçen ay ülkenin en büyük kripto para borsaları da dahil olmak üzere birçok yerel borsaya baskın düzenleyip, işlem kayıtlarına el koydu.

Olayı aydınlatma konusunda kararlı adımlar atan Güney Kore Adalet Bakanı Han Dong-hoon ise kripto varlıklarla ilgili suç faaliyetlerini araştırmak için ABD’ye giderek iki ülke arasındaki potansiyel iş birliği konusunda temaslarda bulundu.

Henüz tanıtımı yayımlanan röportajda Do Kwon’un kendisine yönetilen dolandırıcılık iddialarına cevap vermesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Apple, NFT satışına izin verecek

Published

on

By

Apple, NFT satışına izin verecek

Apple, NFT içeren uygulamaları ve oyunları App Store’da kullanıcılara sunulmasına izin verdiğini açıkladı.

Bununla birlikte App Store’da NFT satışlarının önü açılmış oldu. Fakat birçok kullanıcı, NFT satışı üzerinden alınacak olan yüzde 30 işlem ücretinin çok yüksek olduğunu düşünüyor.

Apple’ın NFT satışından yüzde 30 gibi yüksek bir işlem ücreti alma kararı, uygulamalar üzerinde NFT işlemlerinin verimliliği konusunda büyük engel olarak görülüyor. Magic Eden, OpenSea gibi alternatif pazar yerlerinde komisyon tutarı %5’i geçmiyor.

Şimdiye kadar kripto para endüstrisine mesafeli bir yaklaşımı benimseyen Apple, Her ne kadar App Store’da kripto girişimleriyle ilgili birçok uygulama bulunsa da teknoloji şirketi, kripto paralarla direkt bir ilişki içerisinde olmaktan kaçındı.

Apple aldığı bu son kararla birlikte, şirketin NFT ya da kripto sektörüne ilerleme kararı olup olmadığı konusunda net bir bilgi içermiyor. Bunun yanı sıra şirketin genel politikası göz önüne aldığımızda mevcut baskılara göre kripto paralara karşı bir tavır aldığı da söylenebilir.

Bunun yanında bazı geliştiriciler, herkesin yüzde 30’luk komisyon ücretine odaklandığını ancak düşük maliyetle üretilen NFT’lerin App Store gibi küresel bir pazarda yayımlanacak olmasını göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Apple’ın son hamlesiyle ilgili yapılan diğer yorumlar arasında şirketin şu an üzerinde çalışılan Solana mobile projesi gibi kripto sektöründen piyasaya sürülmesi beklenen rakipler için bir hazırlık yapıldığı görüşü de var.

Coinmarketcap verilerine göre NFT sektörü şu an 2,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Son 24 saatlikte ortalama işlem hacmi ise 4 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Continue Reading

Global

Kriptolarda FOMC endişesi

Published

on

By

Kripto para piyasasında bugün açıklanacak olan FOMC toplantı kararı öncesinde gergin bekleyiş sürerken Rusya’nın kısmi seferberlik kararı, ek endişelere sebep oldu.

Çok sevilen kripto paralardan Bitcoin, hafta başındaki volatilitenin ardından kısmi bir toparlanma çabasının ardından geçtiğimiz gün yüzde 3 düşüşle 18.875 dolara kadar düştü. Asya işlem saatlerinde yatay hareket eden ve kısa bir süreliğine 19 bin doları test eden kripto para, sabah saatlerinde yeni ortaya çıkan gelişmelerle birlikte tekrardan düşüşe geçti.

Ethereum son 24 saatte yüzde 2,5’i bulan düşüşle birlikte 1.320 dolardan işlem görüyor. İlk 10 kripto para arasında XRP’nin pozitif ayrışması devam ediyor.

Rusya’nın kısmi seferberlik ilan etmesiyle birlikte son 2 saatlik zamanda aşağı yönlü hareketin devam ettiği görüldü. Bu gelişme kripto para piyasaları üzerinde Fed faiz kararıyla birlikte ek endişelere sebep oldu.

Piyasa değeri dünkü satışlarla birlikte 900 milyar dolar sınırı üzerinde hareket ediyor. Kripto para yatırımcıları Fed’in bugün açıklayacağı faiz kararını ve ardından yapılacak açıklamaları beklerken, gün içi işlemlerde volatilitenin artması bekleniyor.

Fed kararı öncesi yatırımcılar bekleme modunda

Piyasa algısını ölçen kripto para korku ve risk iştahı endeksi, bugünkü güncellemede 23 seviyesinde sabit kalarak aşırı korku bölgesindeki durumunu koruyor. Bu durum Fed kararlarına yönelik belirsizlikten kaynaklı olarak yatırımcıların bekleme modunda olduğu şeklinde açıklanıyor.

Fed kanadından şahin açıklamaların devam etmesi ve şu an düşük bir olasılık olarak görülen 100 baz puanlık artışın gelmesi, piyasaları paniğe sokarak satışların artmasına yol açabilir. Ancak yapılan tahminlerde 100 baz puanlık artış ihtimali %18’e gerilemiş durumda. Yine de önümüzdeki dönemlerde ABD Merkez Bankasının nasıl bir politika izleyeceğine dair yapılacak açıklamalar, dikkatle takip edilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans