Connect with us

Global

Fed’in faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler

Published

on

Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklanmış durumda. Faiz artışının büyüklüğü kadar karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar da yakından izlenecek. İşte Fed’in faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler.

İki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına dün başlayan ABD Merkez Bankası Fed bu akşam Türkiye Saati ile 21’de faiz kararını açıklayacak.

Fed Başkanı Jerome Powell’da TSİ 21:30’da basın toplantısı yapacak.

Fed kararlarına yönelik swap sözleşmeleri Eylül ayında ise 50 baz puanlık bir faiz artışının beklendiğine işaret ediyor. Yine swap piyasalarında faizlerin aralık ayında yüzde 3,4’te tepe yaptıktan sonra 2023’te düşmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Fed Başkanı Powell’dan net mesaj beklenmiyor

Enflasyonla mücadelede esneklik ihtiyacı olan Powell’ın, faizlerin hangi seviyeye kadar, nasıl bir hızda yükseltileceği, sonra ne zaman indirilebileceği konusunda çok net mesajlar vermesi beklenmiyor. Bu durumun da oynaklık göstergelerini yüksek seviyelerde tutacağı tahmin ediliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BofA: Fed gelecek sene faiz indirecek – Bugün Finans (bugunfinans.com)

Medley Global Advisors LLC Küresel Makro Stratejisti Ben Emons, “Enflasyon konusunda bu kadar belirsizlik olduğu sürece, Fed’in açık bir ileriye dönük yönlendirmesi olamaz. Powell’ın kendisine seçme imkanı sağlaması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Bu beklenti, Fed politikasına hassasiyeti daha yüksek olan 2 yıllık tahvillerin oynaklığını hedge etme maliyetini rekora yakın seviyelere taşımış durumda.

Diğer yandan ABD 2 yıllık tahvil getirisi salı günü 4 baz puan artışla yüzde 3’ün üzerinde seyrederken, 10 yıllık tahvilin getirisi 1 baz puan yükselerek yüzde 2,8068 oldu. Büyüme için yakından izlenen bir gösterge olan 2 ve 10 yıl vadeli tahvillerin getiri farkı da resesyon sinyali vermeye devam ederek dün 2000 yılından bu yana en ters seviyeye ulaştı.

Resesyon tartışmaları

Fed’in faiz kararı ile perşembe günü açıklanacak ABD büyüme rakamları küresel piyasaların en önemli gündem maddeleri olmaya devam ederken, ABD ekonomisinin resesyona girip girmeyeceği tartışılmaya da devam ediyor.

Fed’in 40 yılın zirvesindeki enflasyonla mücadelenin dozunu artırmasıyla birlikte ekonominin yavaşlamasına yönelik endişeler de tırmanıyor. Özellikle de konut piyasası verilerinin olumsuz sinyaller verdiği, teknoloji şirketlerinin işe alımları askıya aldığı ve işsizlik maaşı başvurularının tırmanışa geçtiği bir durumda. Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim fiyat endeksi (PCE) mayıs ayında yüzde 6,3 ile yüzde 2 enflasyon hedefinin oldukça üzerinde artmıştı.

Manşet enflasyon 40 yılın zirve seviyelerinde

Manşet tüketici enflasyonu verisi de haziranda yüzde 9,1’e yükseldi. Vadeli piyasalarda Fed’in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşüreceği fiyatlanmaya başladı.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ılımlı bir resesyon öngördü.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu ancak resesyon emareleri görmediğini söyledi.

Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha önceki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD ekonomisini resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans