Connect with us

Güncel Haberler

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Haftaya düşüşle başlayan petrol fiyatları, gün devam ederken yerini yükselişe bıraktı. Geçen haftayı 104 dolardan kapatan Brent petrol, bugün 101,65 dolara gerilemesinin ardından son saatte 105 dolara çıktı.

Küresel büyüme endişelerinin etkisiyle birlikte düşüş yaşayan petrol fiyatları bu ay %8 geriledi. Brent petrolün sene başı kazancı da son aydaki düşüşle beraber %60’lardan %28’e kadar indi.

Petroldeki düşüşün etkisiyle birlikte bu ay yurt içinde akaryakıt fiyatlarına indirime gidildi. Fakat kur tarafında yükseliş olması nedeniyle geçen hafta fiyatlara tekrar zam yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, devam eden hukuki süreçten dolayı fiyat değişimlerini açıklamıyor.

Kur ve petrol fiyatlarındaki değişim üzerinden hesaplanan akaryakıt fiyatlarındaki değişimlerde nihai sonuç pompa fiyatlarından izleniyor.

Hafta başı itibarıyla İstanbul merkezli fiyatlar şöyle:

Benzin 22,72 TL
Motorin 25,43 TL
Otogaz 10,75 TL

Bu hafta motorinde 92 kuruş indirim beklenirken, benzin ve otogazda henüz bir indirim beklentisi bulunmuyor. Akaryakıt fiyatlarında dolar kurundaki yükselişin etkisiyle indirimlerin önümüzdeki günlerde yerini tekrar fiyat artışına bırakması bekleniyor. Dolar kuru bugün 17,85’i aşarak yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans