Connect with us

Global

İngiltere’de başbakanlık yarışında ikinci oylama sonuçlandı

Published

on

Muhafazakar Parti milletvekillerince yapılan ikinci oylamada Rishi Sunak ve Penny Mordaunt ilk sırayı alarak İngiltere Başbakanlığı ve parti liderliği yarışında rakiplerinin önüne geçtiler.

Rishi Sunak ve Penny Mordaunt Muhafazakar Parti lideri ve İngiltere başbakanı olma yarışında rakiplerinin önünde.

Muhafazakar milletvekillerinin Perşembe günü yapılan oylamasında, eski Maliye Bakanı Sunak 101 oy alarak, 83 oyda kalan Mordaunt’un önünde oylamayı bitirdi. Liz Truss ise 64 oy ile üçüncü oldu. Bir sonraki oylama ise Pazartesi günü yapılacak.

Oylama sonucu her iki adayın da yaz boyunca yapılacak oylamalarda ikinci tura gitme yolunda olduğunu gösterse de tabandan gelecek Muhafazakar Parti üyelerinin yapacağı son seçim yapıldığında resmin hala değişebileceği değerlendiriliyor. Anketler son haftalarda sürpriz bir şekilde hızla yükselen Mordaunt’ın 5 Eylül’de yapılacak seçimlerde Sunak ile sona kalması halinde galip geleceğini gösteriyor.

Bugün yapılan oylamada Başsavcı Suealla Braverman en düşük oyu alan adayın elenmesi kuralı uyarınca yarış dışı kaldı. Braverman’ın destekçilerinin hangi tarafa destek vereceğinin seçim yarışının nasıl sonuçlanacağı konusunda kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans