Connect with us

Ekonomi

Asya Merkez Bankaları döviz rezervlerini eritiyor

Published

on

Asya kıtasında Merkez Bankaları kurlardaki düşüşü frenlemek için rezervlerini eritti
Yıllardır döviz rezervleri inşa eden Asya Merkez Bankaları para birimlerinin dolar karşısındaki değer kaybını düzeltmek amacıyla rezerv eritiyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre Tayland’ın Döviz rezervleri 17 Haziran itibariyle 221.4 milyar dolara geriledi. Bu, 2 yıldan uzun sürenin en düşük seviyesi oldu. Endonezya’da aylık olarak açıklanan rakamlar, rezervlerin Kasım 2020’den beri en düşük seviyede olduğunu gösteriyor. Güney Kore ve Hindistan’da rezervler bir yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine inerken Malezya’da da 2015’ten beri en büyük gerileme kaydedildi.

1997 ortaya çıkan Asya krizinden ders çıkaran Merkez Bankaları sert dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde para birimlerini desteklemek için dolar biriktirmeye başlamıştı.

Bu sene ‘şahin’ ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarına başlaması bu trendi tersine dönmesine neden oldu. Tayland ve Endonezya, para birimlerindeki volatiliteyi düşürme taahhüdünde bulundu. Filipinler Merkez Bankası peso’nun değerini piyasanın belirmesine izin verirken sadece volatilite dönemlerinde müdahale etti.

Para birimleri uzun yılların en düşük seviyelerinde

Yüksek getirili gelişen Asya ülkelerindeki rahatlama kısa süreli olabilir. Goldman Sachs’e göre bu ülkelerin dış finansmanındaki kötüleşme ve Fed’in faiz artışlarının neden olduğu risk iştahındaki azalma devam edebilir açıklamasında bulundu. Fed’in Temmuz ayında da 75 baz puan faiz artırımı yapması bekleniyor.

Bölgesel para birimleri uzun yılların en düşük seviyelerinde seyrediyor. Filipin pesosu Pazartesi günü 2005’ten beri en düşük seviyeye gerilerken Hint rupisi geçen hafta rekor düşük seviyeye indi.

HSBC Holdings Asya Ekonomisti Frederic Neumann Asya Merkez Bankalarının ‘rüzgara karşı durmak için’ döviz piyasalarında ayarlamalar yaptığını belirterek “Bu trendin tersine dönmesi için dolar gerilemeli. Bu da, Fed’in sıkılaşma döngüsünü sonlandıracağına dair yatırımcıyı ikna ettiğinde olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans