Connect with us

Global

Kripto Paralar Neden Bu Kadar Hızlı Düşüyor?

Published

on

Kripto para piyasalarında hafta sonundan bu yana başlayan düşüş eğilimi daha da hızlandı. Büyük ölçekli kayıplarda arttı. Kripto para yatırımcıları arasında endişe ise giderken artıyor. Piyasalarda ise olumsuz hava devam ediyor.

Kripto para piyasalarının toplam değeri 1,3 trilyon dolara kadar geriledi. Bu seviye son 1 yılın en düşük seviyesi, yatırımcıların en çok sevdiği coinlerden olan Bitcoin ise düşüş eğilimi 29.700 dolara kadar ulaştı. En büyük kripto para, bugün 31.500 dolar seviyesinde olması karşın zayıf görünümünü devam ettiriyor.

Kripto para vadeli işlem piyasalarındaki tasfiye rakamları ise bu hafta bir günde 1 milyar dolara ulaşarak düşüşün en çarpıcı yönünü gösterdi.

Fed faiz kararı sonrası çıkışlar hızlandı

Kripto para piyasalarındaki son düşüş dalgası, geçtiğimiz hafta Fed’in son 20 yılın en yüksek faiz artışını açıklamasıyla birlikte hızlandı. Fed’in 50 baz puan faiz artırımı açıklamasının ardından gelen rahatlama kısa sürdü. Sonrasında piyasanın müdahale konusunda yetersiz kalabileceğine dair artan endişelerle riskli piyasalarda sert satışlar gelmeye başladı.

Piyasa yorumcuları riskli varlıklardan kaçışı, genel olarak küresel çapta yükselen enflasyonun hâlâ kontrol altına alınmamasına bağlarken, Kripto paralar da yatırımcıların riskten kaçınmak adına aldıkları bu yeni pozisyonlarda hisse senetleriyle birlikte sert satış dalgasına girdi.
AMB Başkanı Lagarde’den Faiz Artırımı Sinyali – (bugunfinans.com)

Kripto piyasalarına yönelik endişeler ise henüz toparlanmaya yönelik olumlu haberlerin eksikliğine bağlanıyor. Peki, kripto para piyasaların son zamanlarda geleneksel piyasalarla korelasyonunu artıran faktör neydi?

Kurumsal yatırımcı ilgisinin kripto paralara etkisi

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır beklediği kurumsal fonlar, 2020 yılında kripto para piyasalarında kendini göstermeye başlarken, kripto paralara kurumsal ilgi artışıyla birlikte toplam piyasa değeri hızla artmaya başlamıştı. Bu değer geçen sene Kasım ayında 3 trilyon dolara kadar çıktı.

Kurumsal yatırımcının piyasaya hakim olduğu son 2 senelik periyotta ilk dönemlerde ciddi kazançlar elde edilirken, yukarı yönlü eğilim geçen sene Mayıs ayında ilk düzeltmesini yaptı. Yıl sonuna doğru gerçekleşen son bir toparlanma rallisiyle birlikte, Fed’in Kasım ayında sıkılaştırma para politikasından bahsetmesinin ardından sona erdi. Bununla birlikte rüzgar tersine dönmeye başladı.

Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarını kontrol atına aldığı bu dönemde kripto paralar hisse piyasalarıyla daha yakın bir ilişki içine girmiş oldu. Bunun yanında tüketicilerin yüksek enflasyon beklentisi altında riskli varlıklardan kaçış gerçekleşti, son dönemde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle jeopolitik risk artışıyla daha da hızlandı.

Sonuç olarak makroekonomik riskler, kripto para piyasalarını dış faktör olarak olumsuz etkilemeye devam ederken, ekonomiye yönelik belirsizlik volatilitenin daha da artmasına neden olmuş oldu.

İç faktörler kripto paralardaki düşüşü tetikliyor

Kripto para fiyatlarını olumsuz etkileyen dış faktörlerin yanında iç faktörler de satış baskısını artırmaya devam etti. Son aylarda merkezsiz stabil kripto para projesiyle öne çıkan Terra, Bitcoin rezervi oluşturma girişimiyle değerini hızla artırmıştı. Fakat kripto paralardaki düşüş eğilimi Terra’nın sabit kripto varlığı UST’yi de vurdu. Kripto varlığın yüksek miktarlı satışlara maruz kalması, en önemli özelliği olan sabitliğinin de bozulmasına neden oldu.

Terra, tüm müdahalelere rağmen UST’nin sabitliğini koruyamadı. Projede rezerv olarak kullanılan LUNA’nın yüzde 90’ı bulan trajik değer kaybı ise böylelikle olmuş oldu.

Buna ek olarak Coinbase’in son finansal raporunda iflas durumunda kullanıcıların kripto varlıklarını kullanabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunması, piyasalardaki gerginliği artıran diğer bir gelişme oldu.

Şimdi ise gözler Bitcoin fiyatındaki düşüşle ortalama Bitcoin maliyetinin yüksek kaldığı MicroStrategy başta olmak üzere diğer Bitcoin tutan kurumların üzerinde.

MicroStrategy, şu anda toplam 129.218 BTC’ye sahip. Bu yaklaşık 4,1 milyar dolara denk geliyor. Tesla’nın ise yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde 48.000 BTC tuttuğu biliniyor. Her iki şirketin de şu an kripto varlıklarını nasıl değerlendireceklerine dair net bir bilgi verilmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans