Connect with us

Global

Kripto Paralar Neden Bu Kadar Hızlı Düşüyor?

Published

on

Kripto para piyasalarında hafta sonundan bu yana başlayan düşüş eğilimi daha da hızlandı. Büyük ölçekli kayıplarda arttı. Kripto para yatırımcıları arasında endişe ise giderken artıyor. Piyasalarda ise olumsuz hava devam ediyor.

Kripto para piyasalarının toplam değeri 1,3 trilyon dolara kadar geriledi. Bu seviye son 1 yılın en düşük seviyesi, yatırımcıların en çok sevdiği coinlerden olan Bitcoin ise düşüş eğilimi 29.700 dolara kadar ulaştı. En büyük kripto para, bugün 31.500 dolar seviyesinde olması karşın zayıf görünümünü devam ettiriyor.

Kripto para vadeli işlem piyasalarındaki tasfiye rakamları ise bu hafta bir günde 1 milyar dolara ulaşarak düşüşün en çarpıcı yönünü gösterdi.

Fed faiz kararı sonrası çıkışlar hızlandı

Kripto para piyasalarındaki son düşüş dalgası, geçtiğimiz hafta Fed’in son 20 yılın en yüksek faiz artışını açıklamasıyla birlikte hızlandı. Fed’in 50 baz puan faiz artırımı açıklamasının ardından gelen rahatlama kısa sürdü. Sonrasında piyasanın müdahale konusunda yetersiz kalabileceğine dair artan endişelerle riskli piyasalarda sert satışlar gelmeye başladı.

Piyasa yorumcuları riskli varlıklardan kaçışı, genel olarak küresel çapta yükselen enflasyonun hâlâ kontrol altına alınmamasına bağlarken, Kripto paralar da yatırımcıların riskten kaçınmak adına aldıkları bu yeni pozisyonlarda hisse senetleriyle birlikte sert satış dalgasına girdi.
AMB Başkanı Lagarde’den Faiz Artırımı Sinyali – (bugunfinans.com)

Kripto piyasalarına yönelik endişeler ise henüz toparlanmaya yönelik olumlu haberlerin eksikliğine bağlanıyor. Peki, kripto para piyasaların son zamanlarda geleneksel piyasalarla korelasyonunu artıran faktör neydi?

Kurumsal yatırımcı ilgisinin kripto paralara etkisi

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır beklediği kurumsal fonlar, 2020 yılında kripto para piyasalarında kendini göstermeye başlarken, kripto paralara kurumsal ilgi artışıyla birlikte toplam piyasa değeri hızla artmaya başlamıştı. Bu değer geçen sene Kasım ayında 3 trilyon dolara kadar çıktı.

Kurumsal yatırımcının piyasaya hakim olduğu son 2 senelik periyotta ilk dönemlerde ciddi kazançlar elde edilirken, yukarı yönlü eğilim geçen sene Mayıs ayında ilk düzeltmesini yaptı. Yıl sonuna doğru gerçekleşen son bir toparlanma rallisiyle birlikte, Fed’in Kasım ayında sıkılaştırma para politikasından bahsetmesinin ardından sona erdi. Bununla birlikte rüzgar tersine dönmeye başladı.

Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarını kontrol atına aldığı bu dönemde kripto paralar hisse piyasalarıyla daha yakın bir ilişki içine girmiş oldu. Bunun yanında tüketicilerin yüksek enflasyon beklentisi altında riskli varlıklardan kaçış gerçekleşti, son dönemde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle jeopolitik risk artışıyla daha da hızlandı.

Sonuç olarak makroekonomik riskler, kripto para piyasalarını dış faktör olarak olumsuz etkilemeye devam ederken, ekonomiye yönelik belirsizlik volatilitenin daha da artmasına neden olmuş oldu.

İç faktörler kripto paralardaki düşüşü tetikliyor

Kripto para fiyatlarını olumsuz etkileyen dış faktörlerin yanında iç faktörler de satış baskısını artırmaya devam etti. Son aylarda merkezsiz stabil kripto para projesiyle öne çıkan Terra, Bitcoin rezervi oluşturma girişimiyle değerini hızla artırmıştı. Fakat kripto paralardaki düşüş eğilimi Terra’nın sabit kripto varlığı UST’yi de vurdu. Kripto varlığın yüksek miktarlı satışlara maruz kalması, en önemli özelliği olan sabitliğinin de bozulmasına neden oldu.

Terra, tüm müdahalelere rağmen UST’nin sabitliğini koruyamadı. Projede rezerv olarak kullanılan LUNA’nın yüzde 90’ı bulan trajik değer kaybı ise böylelikle olmuş oldu.

Buna ek olarak Coinbase’in son finansal raporunda iflas durumunda kullanıcıların kripto varlıklarını kullanabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunması, piyasalardaki gerginliği artıran diğer bir gelişme oldu.

Şimdi ise gözler Bitcoin fiyatındaki düşüşle ortalama Bitcoin maliyetinin yüksek kaldığı MicroStrategy başta olmak üzere diğer Bitcoin tutan kurumların üzerinde.

MicroStrategy, şu anda toplam 129.218 BTC’ye sahip. Bu yaklaşık 4,1 milyar dolara denk geliyor. Tesla’nın ise yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde 48.000 BTC tuttuğu biliniyor. Her iki şirketin de şu an kripto varlıklarını nasıl değerlendireceklerine dair net bir bilgi verilmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Altında toparlanma başladı

Published

on

By

Altında toparlanma başladı

Altın, dolar rallisinin durmasının ardından yükselişe geçti.
Doların yükselişinin duraksaması faiz getirmeyen değerli metal için bir miktar rahatlama sağladı.

Spot altının onsu 1.638 dolar seviyesini gördü.

Altın güvenli liman olarak görülürken, merkez bankalarının uyguladığı parasal sıkılaşmanın neden olduğu küresel resesyon endişeleri değerli metal yerine dolarda büyük yükselişler gerçekleşti.

Sterlin ve yenin de olduğu diğer para birimlerindeki düşüşün dolar üzerinde fiyatlandırılan emtiaların üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor.

Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Dikkatler hala doların güçlenmesinde ve bu durum değerli metal üzerinde baskı kurmaya devam edebilir” dedi. “Enflasyonun dizginlenmesi için daha fazla faiz artışı altının güvenli liman özelliğini azaltarak güvenin negatife dönmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu ve önümüzdeki haftalarda altının 1.550 dolar seviyelerine gerilemesini beklediğini ekledi.

Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Başkanı John Williams gibi Fed yetkililerinin konuşmaları sonrası piyasa yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kalabilir.

Genellikle dolar ve faiz oranlarıyla negatif korelasyona sahip olan spot altın, 2020’de gördüğü rekor seviyelerden sonra yüzde 20 gerileyerek ayı piyasasına girdi.

Continue Reading

Global

Bitcoin yükselişe geçti

Published

on

By

Küresel piyasalarda hisse senedi ve değerli metal fiyatlarında ki görülen toparlanma kripto paralara, özellikle de Bitcoin’e yansımış durumda.

Bitcoin bugün 20 bin dolar seviyesini geçerek son haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün 20.350 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin fiyatı şu sıralarda yüzde 6,80 artış gösterdi.

Ethereum fiyatı da yüzde 7 civarında artarak 1.389 dolar seviyelerine yükseldi.

Uzmanlar, kripto paraların küresel merkez bankalarının para politikalarını takip etmeye devam ettiklerini ve Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları ile yüksek korelasyon içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Dolar endeksindeki seyrin belirleyici olduğunu ifade eden analistler, DXY’nin tepe noktalarına yaklaştığı değerlendirmelerinin BTC’ye alım gelmesinin arkasındaki faktörlerden olduğunu da vurguladılar.

Continue Reading

Global

Lagarde’dan faiz artışı sinyali

Published

on

By

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense de faizlerin gelecek birkaç toplantıda da artmaya devam edeceği mesajını verdi.

AMB Başkanı Christine Lagarde faiz artışının devamı konusunda net mesajlar verdi. Brüksel’deki AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Lagarde “Talebi düşürmek için ve enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü risklere karşı gelecek birkaç toplantıda daha faiz artırımlarına devam etmeyi bekliyoruz” dedi.

Lagarde enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve gelecekteki politika faizi kararlarının verilere bağlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının enflasyon ve enerji krizine yol açmasıyla birlikte bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Fakat faiz artışlarının devam etmesiyle birlikte Euro Bölgesi’nin resesyona sürükleneceği beklentilerine neden oluyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan veriler, iş dünyası güveninin düşüşte olduğunu göstermişti.

AMB yetkilileri ise ekonomideki zayıflama riskine rağmen faiz artırımından geri dönüş olmayacağına dair açıklamalar yapıyor.

75 baz puanlık faiz artış beklentisi

Avrupa’da cuma günü açıklanacak ve yeni rekor kırması beklenen enflasyon verisi öncesinde yatırımcılar Merkez Bankası’nın Ekim’de de 75 baz puanlık faiz artışına devam edeceğini fiyatlıyor. Böylece mevduat faizinin yüzde 1,5 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, gün içerisinde yaptığı bir konuşmada rekor enflasyonun bölge ekonomisi için en büyük tehdit olduğunu ve bu durumun yatırımlarla tüketici harcamalarını da tehdit eder hale geldiğini ifade etmişti.

AMB’nin bir sonraki toplantısı 27 Ekim’de gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans