Connect with us

Global

Kripto Paralar Neden Bu Kadar Hızlı Düşüyor?

Published

on

Kripto para piyasalarında hafta sonundan bu yana başlayan düşüş eğilimi daha da hızlandı. Büyük ölçekli kayıplarda arttı. Kripto para yatırımcıları arasında endişe ise giderken artıyor. Piyasalarda ise olumsuz hava devam ediyor.

Kripto para piyasalarının toplam değeri 1,3 trilyon dolara kadar geriledi. Bu seviye son 1 yılın en düşük seviyesi, yatırımcıların en çok sevdiği coinlerden olan Bitcoin ise düşüş eğilimi 29.700 dolara kadar ulaştı. En büyük kripto para, bugün 31.500 dolar seviyesinde olması karşın zayıf görünümünü devam ettiriyor.

Kripto para vadeli işlem piyasalarındaki tasfiye rakamları ise bu hafta bir günde 1 milyar dolara ulaşarak düşüşün en çarpıcı yönünü gösterdi.

Fed faiz kararı sonrası çıkışlar hızlandı

Kripto para piyasalarındaki son düşüş dalgası, geçtiğimiz hafta Fed’in son 20 yılın en yüksek faiz artışını açıklamasıyla birlikte hızlandı. Fed’in 50 baz puan faiz artırımı açıklamasının ardından gelen rahatlama kısa sürdü. Sonrasında piyasanın müdahale konusunda yetersiz kalabileceğine dair artan endişelerle riskli piyasalarda sert satışlar gelmeye başladı.

Piyasa yorumcuları riskli varlıklardan kaçışı, genel olarak küresel çapta yükselen enflasyonun hâlâ kontrol altına alınmamasına bağlarken, Kripto paralar da yatırımcıların riskten kaçınmak adına aldıkları bu yeni pozisyonlarda hisse senetleriyle birlikte sert satış dalgasına girdi.
AMB Başkanı Lagarde’den Faiz Artırımı Sinyali – (bugunfinans.com)

Kripto piyasalarına yönelik endişeler ise henüz toparlanmaya yönelik olumlu haberlerin eksikliğine bağlanıyor. Peki, kripto para piyasaların son zamanlarda geleneksel piyasalarla korelasyonunu artıran faktör neydi?

Kurumsal yatırımcı ilgisinin kripto paralara etkisi

Kripto para yatırımcılarının uzun zamandır beklediği kurumsal fonlar, 2020 yılında kripto para piyasalarında kendini göstermeye başlarken, kripto paralara kurumsal ilgi artışıyla birlikte toplam piyasa değeri hızla artmaya başlamıştı. Bu değer geçen sene Kasım ayında 3 trilyon dolara kadar çıktı.

Kurumsal yatırımcının piyasaya hakim olduğu son 2 senelik periyotta ilk dönemlerde ciddi kazançlar elde edilirken, yukarı yönlü eğilim geçen sene Mayıs ayında ilk düzeltmesini yaptı. Yıl sonuna doğru gerçekleşen son bir toparlanma rallisiyle birlikte, Fed’in Kasım ayında sıkılaştırma para politikasından bahsetmesinin ardından sona erdi. Bununla birlikte rüzgar tersine dönmeye başladı.

Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasalarını kontrol atına aldığı bu dönemde kripto paralar hisse piyasalarıyla daha yakın bir ilişki içine girmiş oldu. Bunun yanında tüketicilerin yüksek enflasyon beklentisi altında riskli varlıklardan kaçış gerçekleşti, son dönemde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle jeopolitik risk artışıyla daha da hızlandı.

Sonuç olarak makroekonomik riskler, kripto para piyasalarını dış faktör olarak olumsuz etkilemeye devam ederken, ekonomiye yönelik belirsizlik volatilitenin daha da artmasına neden olmuş oldu.

İç faktörler kripto paralardaki düşüşü tetikliyor

Kripto para fiyatlarını olumsuz etkileyen dış faktörlerin yanında iç faktörler de satış baskısını artırmaya devam etti. Son aylarda merkezsiz stabil kripto para projesiyle öne çıkan Terra, Bitcoin rezervi oluşturma girişimiyle değerini hızla artırmıştı. Fakat kripto paralardaki düşüş eğilimi Terra’nın sabit kripto varlığı UST’yi de vurdu. Kripto varlığın yüksek miktarlı satışlara maruz kalması, en önemli özelliği olan sabitliğinin de bozulmasına neden oldu.

Terra, tüm müdahalelere rağmen UST’nin sabitliğini koruyamadı. Projede rezerv olarak kullanılan LUNA’nın yüzde 90’ı bulan trajik değer kaybı ise böylelikle olmuş oldu.

Buna ek olarak Coinbase’in son finansal raporunda iflas durumunda kullanıcıların kripto varlıklarını kullanabileceklerine yönelik açıklamalarda bulunması, piyasalardaki gerginliği artıran diğer bir gelişme oldu.

Şimdi ise gözler Bitcoin fiyatındaki düşüşle ortalama Bitcoin maliyetinin yüksek kaldığı MicroStrategy başta olmak üzere diğer Bitcoin tutan kurumların üzerinde.

MicroStrategy, şu anda toplam 129.218 BTC’ye sahip. Bu yaklaşık 4,1 milyar dolara denk geliyor. Tesla’nın ise yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde 48.000 BTC tuttuğu biliniyor. Her iki şirketin de şu an kripto varlıklarını nasıl değerlendireceklerine dair net bir bilgi verilmedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Gram altında yükseliş devam ediyor

Published

on

By

Gram altında yükseliş devam ediyor

Altın önceki iki günde neredeyse yüzde 3 yükselmesinin ardından yatırımcıların FED’in para politikasına ilişkin karmaşık sinyalleri değerlendirmesiyle yatay devam etti.

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1985 dolar seviyesine düştü. Gram altında ise 1.233 TL ile rekor denemesi yapılırken, fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Kıymetli metal bankacılık krizi kaynaklık endişeler dolasıyla güvenli liman talebi görmeyi devam ettiriyor. Diğer yandan tahvil getirileri de düşüşünü üçüncü güne taşıyarak faiz getirisi olmayan altına destek sağladı.

FED Başkanı Powell Çarşamba günü faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamalarda bankacılık krizi nedeniyle faiz artışlarına ara verilmesinin düşünüldüğü fakat enflasyonun en önemli endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ve gerekli görülmesi halinde borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha fazla artırılacağını söyledi.

Perşembe günkü veriler, ABD işgücü piyasasında beklentilerin üstünde bir sıkılığa işaret ederek dikkatlerin enflasyonist baskılar üzerinde kalmasına devam etmesini sağladı.

Continue Reading

Global

ABD’de konut satışları yükseldi

Published

on

By

ABD'de konut satışları yükseldi

Amerika’da yeni konut satışları Şubat ayında yüzde 1i1 oranında artış göstererek 640 bin oldu. Yeni konut satışları aylık bazda artış gösterirken geçen yılın aynı aynının yüzde 19 altında kaldı. Yeni konut satışları Şubat 2022’de 790 bin idi.

Yeni konutların ortalama satış fiyatı ne kadar oldu?

Şubat 2023 tarihi itibarıyla yeni konutların medyan satış fiyatı 438 bin 200 dolar oldu. Bu rakam geçtiğimiz yıl 498 bin 700 dolardı.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise inşaat izinleri verisi oldu. Sektör çalışanlarının inşaat yapma isteğini ve alınan izni gösteren veri, Şubat’ta pandemi sonrası en hızlı artışı gösterdi. İnşaat izinleri bugünkü son okunmaya göre Şubat’ta aylık yüzde 15,1 oranında artış gösterdi ve 1 milyon 550 bine çıktı.

Continue Reading

Global

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Amerika Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının ardından İngiltere Merkez Bankası da faiz artışına devam etti.

İngiltere Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,25 seviyesine yükseltti. Faiz artışına Aralık 2021 yılında başlayan banka, 11 toplantıda toplam 415 baz puanlık faiz artışı yapıldı.

Geçtiğimiz gün açıklanan Şubat ayı enflasyonu yüzde 1,1 oranındaki artışla Ekim sonrası en hızlı yükselişi gösterdi. Yıllık enflasyon oranı ise yüzde 10,1’den yüzde 10,4’e yükseldi. Merkez Bankası, bankacılık sektöründeki krize rağmen Fed ve ECB gibi enflasyonu düşürme hedefine öncelik verdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans