Connect with us

Ekonomi

IMF Küresel Büyüme Oranı Tahminlerini Revize Etti!

Published

on

IMF Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte küresel büyüme tahminlerini düşürdü. Türkiye’nin 2022 yılı büyüme tahmini de %3.3’ten %2.7’ye düşüş gösterdi. Kurum küresel enflasyon tahminlerini de yukarı yönlü değiştirdi.
IMF tarafından geçtiğimiz gün yayımlanan Nisan 2022 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, 2022 yılı küresel büyüme tahmini %4.4’ten %3.6’ya düşürüldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SRI LANKA IMF’YE BORÇ İÇİN BAŞVURDU

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan 2022 sayısını “Savaş Küresel Toparlanmayı Geciktiriyor” başlığı ile yayımladı. Ocak ayındaki görünüm raporundan bu yana küresel ekonomik görünümün Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte önemli ölçüde kötüleştiği raporda belirtildi.

Savaşın büyümeyi azaltacağı, enflasyonu ise artıracağına işaret edilen bu raporda, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmasıyla birlikte faiz oranlarının artmasının beklendiğini, birçok ülkenin ise savaşın ekonomileri üzerindeki etkisini yumuşatmak için sınırlı maliye politikası alanına sahip olduğu söylenildi.

Rusya ve Ukrayna için daralma tahmini

Kurum, Rusya ekonomisinin bu yıl %8.5, Ukrayna ekonomisinin de %35 küçüleceğini düşünüyor.

ABD ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahmini %4’ten %3.7’ye, 2023 yılı büyüme tahmini %2.6’dan %2.3’e revize edildi. Euro Bölgesi’ne yönelik büyüme beklentisi 2022 için %3.9’dan %2.8’e, 2023 için %2.5’ten %2.3’e düşürüldü.

Çin’in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi yüzde 4.8’den yüzde 4.4’e düşürülürken, gelecek yıla ilişkin beklenti %5.2’den %5.1’e çekildi.

Türkiye büyüme tahmini ise düşürüldü

IMF, Türkiye’nin 2022 yılı büyüme tahminini %3.3’ten %2.7’ye, 2023 tahminini %3.3’ten yüzde 3’e düşürdü. Türkiye için 2022 yılı TÜFE tahmini yüzde 60.5 olurken 2023 TÜFE tahmini yüzde 37.2 oldu.

Tahminlere göre Türkiye’de cari denge/GSYH oranı 2022’de %-5.7, 2023’te %-2 olacak.

IMF gelişen ülkelerde 2022 yılı enflasyonunu da %8.7 olarak raporda belirtti.

Dünya Bankası da dün Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle 2022’de küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4.1’den yüzde 3.2’ye düşürdüklerini açıklamıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Hazine Bakanı Nebati: “Disiplinden taviz vermiyoruz”

Published

on

By

Hazine Bakanı Nebati: "Disiplinden taviz vermiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni bütçe rakamlarını yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Gün içerisinde açıklanan merkezi yönetim bütçesi, Ağustos ayında 3,6 Milyar TL fazla verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, merkezi yönetim bütçesinin mali disiplinin önemli bir göstergesi olduğunu ve disiplinden taviz verilmediğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati’nin bütçe değerlendirmesi:

Mali disiplinden taviz vermeden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mali disiplinin önemli bir göstergesi olan Merkezi Yönetim Bütçesi Ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı.

Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor.

Yılın başından bu yana sürdürdüğümüz sıkı bütçe disiplininden şaşmadan yatırıma ve büyümeye devam.

Bütçe, 2021’in Aralık ayında 145 milyar TL tutarında rekor açık vermişti. Bu yıl Haziran ayında ise 143 milyar TL ile rekor fazla veren bütçe, yılın ilk 8 ayında 33 milyar 127 milyon TL fazla verdi.

Continue Reading

Ekonomi

KOBİ’lere özel destek paketi geliyor

Published

on

By

Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek için Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Teknik çalışmaların bitmesinin ardından detayların paylaşılacağını belirten Bakan Nebati, hazırlanan paketin üretim, ihracat ve istihdam önceleyen Türkiye Ekonomi Modeliyle uyumlu olacağını söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklaması ise şöyle:

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında bugüne kadar uygulamaya aldığımız destek paketleri, teminat eksikliği bulunan işletmelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılaması hususunda önemli bir işlev görmüştür.

Gelinen aşamada, teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek amacıyla; üretim, ihracat ve istihdamı önceleyen Türkiye Ekonomi Modelimizle uyumlu şekilde, yeni bir Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürütüyoruz.

Hazine Destekli Kefalet Paketi, ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lerimizi odağına alan bir anlayışla kurgulanmakta olup, teknik çalışmaların tamamlanmasına müteakip hazırlanan paketin kullandırım koşulları ve diğer tüm detayları kamuoyumuzun bilgisine sunulacaktır.

Continue Reading

Ekonomi

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

Published

on

By

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye’de enflasyon %80’i aşarken, Ağustos ayında aylık %1,46 arttı ve yıllık %80,21’e çıkarak 24 yılın zirvesini gördü.

Ağustos’ta en çok sağlık giderleri arttı

Ağustos ayında Temmuz ayına göre en az artış gösteren ana grup %-1,78 ile ulaştırma oldu. Bununla birlikte bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %7,01 ile sağlık oldu.

Yıllık bazda en yüksek maliyet ulaştırmada

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme olurken en çok artış %116,87 ile ulaştırmada görüldü.

Üretici enflasyonu zirveden geriledi

Temmuz’da yıllık %144,61 olan ÜFE, Ağustos’ta %143,75’e gerileme yaşadı. Aylık artış oranı %2,41 oldu.

Enflasyon tahminlerinde dikkat çeken revizyon

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %42,8’den %60,4’e yükseltti.

Dün açıklanan orta vadeli programda da 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi %9,8’den %65’e oldukça sert bir değişimle yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine Bakanı Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, açıklamalarında enflasyonda Aralık’tan itibaren baz etkisiyle düşüşün başlayacağını, 2023’ün ilk aylarında ise Yeni Ekonomi Modelinin etkisiyle enflasyondaki düşüşün hızlanacağını belirttiler.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans