Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Çin Endişesi Devam Ediyor

Published

on

Çin yılın ilk çeyreğinde büyüme beklentilerini aşsa da önümüzdeki döneme ilişkin sinyaller küresel piyasalarda risk iştahını baskıladı. Piyasalarda enflasyona yönelik endişeler de halen etkisini sürdürüyor.
İngiltere ile Almanya, Fransa, İtalya, İspanya’nın dahil olduğu çok sayıda Avrupa piyasası Paskalya nedeniyle işleme kapalı olacak.

Açık olan piyasalarda ise açıklanan zayıf Çin verileri ve Fed politikalarına ilişkin endişelerle düşük risk iştahı gözleniyor. ABD vadeli endeksleri tahvil getirilerinin yükselişiyle birlikte haftaya düşüşle başlıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD, İRAN’I YALANLADI

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Aralık 2018’den bu yana en yüksek seviyesine geldi. Bununla birlikte ABD 10 yıllık tahvil getirisi %2,88’e tırmandı. Japon Nikkei 225 ve Çin CSI 300 ekside. Temkinli hava dolar ve altını destekledi

Çin’de büyüme verileri

Çin’de, milyonlarca kişinin Covid-19 karatina önlemleri nedeniyle evlere kapandığı Mart ayında tüketici harcamaları sert şekilde düşerken, işsizlik de pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkede gayrisafi yurt içi hasıla her ne kadar ilk çeyrekte yüzde 4,8 ile yüzde 4,2 seviyesindeki beklentinin üzerinde açıklansa da Mart ayına dair ekonomik aktivite göstergeleri kayda değer bir yavaşlamaya işaret etti.

Mart ayında perakende satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5 geriledi. Bu, perakende satışlarda Temmuz 2020’den bu yana ilk kez düşüşe işaret etti. Ocak-Şubat’ta %12,2 artan kırsal kesimler hariç sabit yatırımlar Ocak-Mart döneminde yıllık yüzde 9,3 arttı.

Sanayi üretimi ise Mart’ta yıllık %5 ile yüzde 4’lük artış beklentisini aştı. İşsizlik oranı martta Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi, “Yurt içi ve uluslararası ortamın giderek daha karmaşık ve belirsiz hale gelmesiyle birlikte, ekonomik kalkınmanın önemli zorluk ve sıkıntılarla karşı karşıya olduğunun farkında olmalıyız” açıklamasını yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans