Connect with us

Global

İran’ın Dondurulan Dövizleri Geri Veriliyor!

Published

on

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Yurt dışında dondurulan döviz varlıklarımızın bir kısmı yakın zamanda serbest bırakılacak. Dondurulan döviz miktarının nasıl ve ne şekilde serbest bırakılacağına ilişkin anlaşmaya varıldı” açıklamasında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, haftalık yaptığı basın toplantısında nükleer müzakereler ve İran’ın yurt dışında bloke edilen mal varlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLİR
DÜNYA BANKASI TÜRKİYE TAHMİNİNİ DEĞİŞTİRDİ!

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının son bulması gerektiğini ve bu çerçevede müzakerelere devam ettiklerini altını çizen Hatipzade, Devrim Muhafızları’nın ABD yaptırım listesinden çıkartılıp çıkartılmayacağına ilişkin soru üzerine, “ABD’nin İran’a yönelik tüm maksimum baskı politikalarının kaldırılması gerekiyor. Maksimum baskı, tüm unsurlarıyla ortadan kalkmalı. Washington yönetimi ile nükleer anlaşma çerçevesinde birden fazla konuştuğumuz konu var” açıklamasında bulundu.

“ABD’den taahhütlerine bağlı kalacağına ilişkin olumlu bir mesaj hala alamadık”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, “Nükleer anlaşma hala canlı ve hayatta. Ancak ABD’den taahhütlerine bağlı kalacağına ilişkin olumlu bir mesaj hala alamadık. Washington yönetiminin alacağı siyasi karara göre anlaşma sağlanabilir. Maalesef, ABD yönetimi tüm enerjisini İran’a yönelik baskı ve yaptırımları arttırmaya harcıyor. Bizim için önemli olan ülke ekonomisinin canlanması ve ulusal çıkarlarımız korunmasıdır” dedi.

“Yurt dışında dondurulan döviz varlıklarımızın bir kısmı yakın zamanda serbest bırakılacak”

İran’ın yurt dışında bloke edilen mal varlığından bir kısmının serbest bırakılacağına ilişkin basında çıkan haberler hakkında bilgiler veren Hatipzade, “Bu doğru. Yurt dışında dondurulan döviz varlıklarımızın bir kısmı yakın zamanda serbest bırakılacak. Dondurulan döviz miktarının nasıl ve ne şekilde serbest bırakılacağına ilişkin anlaşmaya varıldı. Bu çerçevede hafta sonuna kadar uzman bir heyet Tahran’a gelecek” ifadelerini kullandı.

“Nükleer müzakereler için belirlenen kırmızı çizgiler dikkate alındı”

Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde İran Milli Güvenlik Kurulu ve Meclisin belirlediği kırmızı çizgileri göz ardı etmediklerini vurgulayan Hatipzade, “Nükleer müzakereler için belirlenen kırmızı çizgiler dikkate alındı. Eğer kırmızı çizgileri göz ardı etseydik aylar önce anlaşmaya varırdık. Ancak hâlâ ABD tarafının taahhütlerine bağlı kalacağı bir noktaya ulaşmış değiliz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans