Connect with us

Global

Enflasyon Beklentileri

Published

on

Enflasyon beklentileri yükselişle devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcıları anketine göre sene sonu enflasyon beklentisi %14,43’e çıktı.

Enflasyon beklentilerindeki yükselme Haziran ayında da sürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) daha önce beklenti anketi olarak belirtilen, fakat kamuoyundaki bazı karışıklıkları engellemek amacı ile adı ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirilen anket sonuçlarını açıkladı.

Buna göre sene sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi geçtiğimiz anket döneminde %13,81 iken, bu anket döneminde %14,46’ye yükselme yaptı.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde %11,81 iken, bu anket döneminde %12,12 olarak belirtildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de %9,99’dan %10,16’ya çıkarıldı.

Sene sonu ile ilişkin Dolar/TL beklentisi 8,71’den 8,95’e çıktı. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki ankete göre 8,95 TL iken, bu anket döneminde 9,23 TL olarak belirtildi.

2021 senesi büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,3 iken bu anket döneminde %4,9 oldu. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde %4,0 olarak belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans