Connect with us

Global

Enflasyon Beklentileri

Published

on

Enflasyon beklentileri yükselişle devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcıları anketine göre sene sonu enflasyon beklentisi %14,43’e çıktı.

Enflasyon beklentilerindeki yükselme Haziran ayında da sürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) daha önce beklenti anketi olarak belirtilen, fakat kamuoyundaki bazı karışıklıkları engellemek amacı ile adı ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirilen anket sonuçlarını açıkladı.

Buna göre sene sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi geçtiğimiz anket döneminde %13,81 iken, bu anket döneminde %14,46’ye yükselme yaptı.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde %11,81 iken, bu anket döneminde %12,12 olarak belirtildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de %9,99’dan %10,16’ya çıkarıldı.

Sene sonu ile ilişkin Dolar/TL beklentisi 8,71’den 8,95’e çıktı. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki ankete göre 8,95 TL iken, bu anket döneminde 9,23 TL olarak belirtildi.

2021 senesi büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,3 iken bu anket döneminde %4,9 oldu. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde %4,0 olarak belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans