Connect with us

Dolar

Dolar TL Kurunda Düşüş

Published

on

Dolar TL kurunda düşüş gerçekleşiyor. Fed üyelerinin tahvil alım hızı münakaşaya açık oldukları yönündeki mesajlar risk algısını kötü yönde etkilerken, yurtiçi yerleşiklerin dolarda satışta bulunması dolar/TL kurunda tutanakları izleyen ilk işlem gününde düşüş yaşanmasına sebep oldu.

Fed’in varlık alımlarını ilerideki toplantılarda azaltmaya yönelik değerlendirmeye açık olduğu yönündeki sinyali gelişen ülke paralarında baskı oluştururken Türk Lirası tutanakları takip eden işlem gününde olumlu bir tablo sergiledi.

Piyasaların 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebi ile kapalı olduğu işlem gününde 8,43 düzeyinin üstünü test eden Dolar/TL kuru, tatilden sonraki ilk işlem günü içinde 8,36 seviyesinin altına kadar düşüş gerçekleştirdi.

Türkiye’nin risk primi 406 baz puandan işlem alırken, gösterge tahvil faizi de %18,24 düzeyinde.

HSBC Portföy Baş ekonomisti İbrahim Aksoy’a göre dün 8,40’ın üstüne çıkan kurun geriye dönük hareket ederek yurt içi yerleşiklerin Döviz satışının etkili olmuş olabileceğini ifade etti.

Aksoy analizinde şu ifadelerde bulundu: Bu düzeylerden yurtiçi yerleşik yatırımcıların döviz satışı yapması olası hedefleniyor. Bununla beraber, enflasyonist baskıların sürmesi ve olası faiz indirmeleri ile reel faizlerin önümüzdeki aylarda azabilecek olması, turizmde toparlanmanın zaman alacak olması ile 28 milyar dolar olarak tahmin ettiğimiz 2021 cari açık kaynaklı döviz talebi ve ABD enflasyon beklentilerinin finansal girişler konusunda sebep olduğu aşağı yönlü riskler TL konusundaki ölçülü görüşümüzü korumamıza sebep oluyor.

Bazı Fed yetkilileri, 27-28 Nisan tarih aradığında FOMC toplantısında, ilerideki toplantılarda devasa tahvil alımlarının azaltılmasını değerlendirmeye açık olduklarını ifade ettiler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar tarihi zirvede

Published

on

By

dolar

Küresel piyasalarda tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla birlikte tekrardan yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge sağladı.

Tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında negatif fiyatlamalara yol açtık. BIST 100 endeksi güne 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizini de yüzde 21,80 seviyesinde.

ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Continue Reading

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans