Connect with us

Ekonomi

TCMB Kârı ve Yapılandırmalarla Bütçe Fazla Yazdı

Published

on

TCMB Kârı ve yapılandırma ile bütçe mart ayında fazla oldu. Merkezi yönetim bütçesi Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve yapılandırmaların etkisi ile Mart ayında 23,8 milyar TL fazla verdi.

Merkezi yönetim bütçesi Şubat ayı sonrasında Mart ayında da fazla verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bilgilerine göre Mart’ta bütçe 23,8 milyar TL fazla verdi. Şubat ayında da fazla 23,2 milyar TL olarak gözlemlenmişti.

2020 yılı Mart ayında 32 milyar 379 milyon TL faiz dışı açık verilmişti 2021 yılı Mart ayında 37 milyar 992 milyon TL faiz dışı verildi.

Mart’ta bütçe gelirleri 134,9 milyar TL, giderleri ise 111,2 milyar TL oldu. Aynı zamanda vergi gelirleri 77,3 milyar TL olarak kayda geçti.

Mart’ta bütçe rakamlarında öncü işaretlerinin de gösterdiği gibi Merkez Bankası’ndan transfer edilen kâr tutarı ciddi etki yarattı. Daha önce açıklanan nakit bütçe dengesi rakamlarında da yansıdığı gibi TCMB kâr aktarımı 44,3 milyar TL değerinde oldu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, geride bıraktığımız günlerde yaptığı açıklamada 7.8 milyon mükellefin 114 milyar liralık borcunun yapılandırıldığını ifade ederek, 6 Nisan itibari ile gerçekleşen tahsilatın 16 milyar olduğunu açıklamıştı.

TCMB ilk çeyrekte bütçe dengesi 22,8 milyar TL fazla verdi

2021 yılı Ocak-Mart devresinde merkezi yönetim bütçe masrafları 321,3 milyar TL, bütçe gelirleri 344,1 milyar TL ve bütçe fazlası 22,8 milyar TL olarak kayıt edildi.

Ayrıca, faiz dışı bütçe masrafları 272,4 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 71,7 milyar TL oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans