Connect with us

Ekonomi

İnek Sütü Miktarı Arttı, Yumurta Üretimi Azaldı

Published

on

İnek sütü miktarı arttı, yumurta üretimi azaldı. Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, ocakta bir önceki yılın aynı zamanında göre yüzde 10 yükseliş göstererek 887 bin 577 ton oldu. Tavuk yumurtası üretimi ocakta geçen yılın aynı ayına bakıldığında yüzde 4,6 azalma yaşayarak 1 milyar 696 milyon 282 bin adede, tavuk eti üretiminde ise yüzde 5,7 düşüş ile 173 bin 290 tona geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayı ile ilgili süt ve süt ürünleri üretimi bilgilerini açıkladı.

Buna göre, toplanan inek sütü miktarı, ocakta yıllık bazda yüzde 10 artış göstererek 887 bin 577 tona ulaştı.

Ocakta ticari süt işletmeleri aracılığı ile toplanan inek sütü yağ oranı yaklaşık olarak yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak belirledi.

Ticari süt işletmeleri aracılığı ile yapılan içme sütü üretimi, bu ayda geçen yılın aynı ayı ile bakıldığında 0,9 azalma yaşayarak 144 bin 932 ton oldu.

Ocakta geçen yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretimi yüzde 3,6 artış yaşayarak 95 bin 289 ton olarak gerçekleşti.

Ocak 2021’de geçen yılın aynı ayına göre, diğer peynir çeşitleri (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 89,2, yağsız süt tozu yüzde 14,7, kaymak üretimi yüzde 12,2, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 7,5 ve inek peyniri üretimi yüzde 5,1 artış yaparken, tereyağı üretimi yüzde 12,1, ayran üretimi yüzde 22,6 düşüş yaşadı.

İnek sütü miktarına göre, tavuk yumurtası üretimi ocakta azaldı

Türkiye genelinde tavuk yumurtası üretimi ocakta geçen senenin aynı ayına göre yüzde 4,6 azalma yaşayarak 1 milyar 696 milyon 282 bin adet, tavuk eti üretim düzeyi ise yüzde 5,7 düşüş yaşayarak 173 bin 290 tona geri geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayı ile ilgili kümes hayvancılığı üretimi verilerini açıkladı.

Buna göre, ocakta 1 milyar 696 milyon 282 bin tavuk yumurtası üretimi gerçekleştirildi. Üretim, bir önceki yıla göre yüzde 4,6 azalma yaşadı.

Türkiye’de ocakta 96 milyon 185 bin tavuk kesimi yaşandı. Kesilen tavuk adeti olarak Ocak 2020’ye kıyas ile yüzde 6,5 düşüş oldu.

Bu yılın ocak ayında 173 bin 290 ton tavuk eti, 3 bin 465 ton hindi eti üretimi oldu.

Tavuk eti üretimi bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 5,7, hindi eti üretimi de yüzde 26,4 geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans