Connect with us

Güncel Haberler

Azerbaycan’dan İthal Edilecek Gıdalar

Published

on

Azerbaycan’dan ithal edilecek birtakım gıda mahsullerin dış alım için açılan tarife kontenjanının ayrıntıları belirlendi. Tarife kontenjan düzeninde yapılması planlanan dış alım gümrük vergisi ve varsa ilave olarak mali mükellefiyeti sıfır olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’nin günlük sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre, Türkiye ile Azerbaycan ilişkisinde tercihli kâr sözleşmesi gereğince Azerbaycan’dan ithal edilecek birtakım ürünlerin ithalatı yürütümünde tarife kontenjanı şu şekilde:

Birtakım peynir çeşitleri için 100.000 ton, birtakım meyve türleri için toplam 39.000 ton, siyah çay için 300 ton, ayçiçeği tohumu yağı için 5.000 ton, bazı hayvani ve bitkisel yağlar için 2.500 ton, şeker ve şeker mamulleri için 5,000 ton, kakao ve kakao müstahzarları için 1.250 ton, konserve sebze ve meyve için 750 ton, türlü meyve püreleri için 3.000 ton, elma suyu için 2 bin ton ve şarap içeceği için 9.000 hl.

Tarife kontenjanlarının dağıtım yöntemi ve referans temelleri, Resmi Gazete’nin günlük sayısında belirtilen Ticaret Bakanlığı’nca bildirisi ile düzenlendi.

Kota dağıtımında; Et ve Süt Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi, Semiz Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ödenek önceliği bulunuyor.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans