Connect with us

Global

Hafta sonu Öncesinde Kriptolarda Son Durum

Published

on

Kripto paralar haftanın ikinci yarısında düşüş eğilimine girerken, toplam piyasa değeri 1,95 trilyon dolar seviyesinden bugün 1,87 trilyon dolara kadar gerileme yaşadı.

Genel düşüş eğilimine bağlı olarak akşam saatlerine doğru ilk 100 kripto paranın 91’i ekside devam ediyorken, sadece 9 kripto paranın fiyatı düne göre artıda seyrediyor. Kripto para korku ve açgözlülük endeksi ise 26 puan değerinde, korku seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin hafta sonu öncesi düşüşe geçti

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz gün 43.000 dolara doğru hareket ediyordu. Amerika Birleşik Devletleri işlem saatlerinde satış baskısı geri gelirken BTC/USD paritesinin kısa bir süre 39.750 dolara kadar gerilediği görüldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ TARİHİ BELLİ OLDU

Hafta içinin son gününde 40.000 dolar bandını yeniden kazanan Bitcoin, gün boyu ortalama 40,500 dolar seviyesinde yatay hareket etti.

Ethereum, 3.000 dolar desteğinde

Ethereum, bu hafta 3.150 dolar desteğinde dirençle karşılaşırken, alt bölgede 2.900 dolar bandından gelen alımlarla daha çok 3.000 dolar seviyesinde el değiştirdi.

Dünden bu yana yüzde 5 değer kaybeden Ether, haftalık kazanımlarını da geri vermiş oldu.

İlk 10 kripto para ortalama %5 kaybetti

Son 24 saatlik fiyat hareketlerine bakıldığında ilk 10 kripto parada ortalama değer kaybının %5 civarında gerçekleştiği görülüyor. Terra Ve BNB coin %2 değer kayıplarıyla en az düşüş gören yüksek sermayeli kripto paralar oldu.

Ayrıca Terra (LUNA), haftalık bazda %18 değer artışı görerek bir önceki haftaya göre değerini artıran tek kripto varlık

Bugün az sayıda altcoin’in artıda olduğu en büyük 100 kripto para arasında Decred (DCR), piyasadan bağımsız olarak hareket etti ve yüzde 10 değer artışıyla DCR fiyatı, 66,8 dolara yükseldi.

Yeni algoritmik sabit kripto varlık projesiyle yankı uyandıran Tron ağının yerel tokeni TRX, yüzde 5 artışla bugün ilk 100’de en çok kazandıran ikinci altcoin oluyor.

Dün Coinbase (NASDAQ:COIN) NFT pazarı gelişmesiyle günün altcoin’i olan 0x Protocol (ZRX), bugün yüzde 12 değer kaybıyla en çok düşüş gören kripto varlık oldu. Ardından yüzde 11’e yakın değer kaybıyla Convex Finance (CVX) geliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

Global

TCMB’nin brüt rezervlerinde 6 aydır görülmeyen sıçrama

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artış göstererek 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri geçen hafta yükseliş gösterdi.

TCMB verilerine göre, 29 Temmuz haftasında brüt rezerv 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle brüt Döviz rezervindeki artış 4 Şubat haftasından bu yana yaşanan en yüksek artış oldu.

TCMB’nin net rezervi aynı hafta itibariyle 9,1 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta net rezervler 6,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Swaplar hariç net rezervlerde de toparlanma görüldü. Buna göre 29 Temmuz haftasında swap hariç net rezerv eksi 54,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 55,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bakan Nebati’den rezervlerin yükseldiğini açıklamıştı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Çarşamba günü katıldığı bir yayında rezervlerin arttığını belirtmişti.

Bakan Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret etti. “Doğrudan yatırımlar geliyor. Şu anda girişler oluyor” diye konuşan Nebati, TCMB’nin her hafta Perşembe günleri yayımladığı verilere işaret ederek, “TCMB’nin yarın (bugün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuştu.

Çarşamba akşamı A Para canlı yayınına katılan Nebati söz konusu girişler için “Nereden geldiğinin bir önemi yok” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’e konuşan Türk üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Rus Rosatom, yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye’ye aktarmıştı. Rosatom ise bahsedilen miktarın belirgin şekilde altında olduğunu bildirmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans